Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
  ogłoszenie  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz

Jakub Skrzywanek. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Jakub Skrzywanek. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego przenosi się do Krakowa. Jakub Skrzywanek obejmie 1 września stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru, będzie sprawował tę funkcję razem z Dorotą Ignatjew.
Wyniki konkursu ogłosiło właśnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Gratulujemy Jakubowi i dziękujemy za te wspólne trzy sezony. Obecnie razem dalej pracujemy nad programem przyszłego sezonu, którego szczegóły ogłosimy już wkrótce, wraz z nazwiskiem osoby, która stanie na czele zespołu artystycznego" - napisali pracownicy Współczesnego w mediach społecznościowych.

Moja praca w Szczecinie należy do niezwykle udanych - powiedział Radiu Szczecin dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego. - Za ten czas jest bardzo wdzięczny. Jeszcze się nie żegnam, bo na to przyjdzie czas. Do końca sierpnia jestem i przede wszystkim skupiam się na Teatrze Współczesnym w Szczecinie i to jest zespół, który wbrew pozorom, wychodzi już na wszystkich frontach na prostą i naprawdę mam wielkie nadzieje, że przed Współczesnym teraz jeszcze lepszy czas, nie tylko artystycznie, ale też instytucjonalnie.

Zespół i władze Szczecina wiedziały o moim starcie w konkursie na dyrektora Starego Teatru - mówił Skrzywanek. - My już od dłuższego czasu, to też muszę przyznać, byliśmy w kontakcie i z zespołem teatru i władzami miejskimi. Sygnalizowałem też taką możliwość, więc od dłuższego czasu przygotowujemy wszystko tak, żeby ciągłość programowa i artystyczna nie była w żaden sposób zaburzona.

To bardzo dobra wiadomość dla samego zainteresowanego - podkreśla Przemysław Słowik, radny Miasta Szczecin. - Trochę gorsza dla nas z perspektywy miasta, ale mamy poczucie tego, że niezależnie od tego, jak dobra byłaby sytuacja w mieście, to myślę, że każdy artysta chciałby być w tym miejscu, w którym za chwilę będzie Jakub Skrzywanek, czyli tak naprawdę w największym, najlepszym teatrze w Polsce. To naprawdę bardzo znaczące osiągnięcie i wyróżnienie. Jestem przekonany, że Kuba nie zniknie całkowicie z naszego życia w Szczecinie.

A co można zrobić, żeby Szczecin został znaczącym ośrodkiem kulturalnym na mapie Polski? - Jeśli zainwestujemy naprawdę niedużo większe środki, to będziemy znaczącym ośrodkiem kulturalnym na mapie Polski, co już teraz robimy. Patrząc chociażby po uznaniach i tytułach, które Teatr Współczesny, zespół Teatru Współczesnego, Jakub Skrzywanek, uzyskiwali. Tak samo Teatr Lalek Pleciuga, Teatr Kana. My mamy czym się pochwalić, teraz musimy zadbać o to, żeby kontynuować ten rozwój - odpowiada Słowik.

Reżyser, autor tekstów i twórca instalacji Jakub Skrzywanek jest dyrektorem szczecińskiego teatru od 2021 roku. Wraz z zespołem zdobył liczne nagrody, a sam otrzymał w zeszłym roku m.in. "Paszport Polityki".

Moja praca w Szczecinie należy do niezwykle udanych - powiedział Radiu Szczecin dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego.
Zespół i władze Szczecina wiedziały o moim starcie w konkursie na dyrektora Starego Teatru - mówił Skrzywanek.
To bardzo dobra wiadomość dla samego zainteresowanego - podkreśla Przemysław Słowik, radny Miasta Szczecin.
A co można zrobić, żeby Szczecin został znaczącym ośrodkiem kulturalnym na mapie Polski? Odpowiada Słowik.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty