Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam
  Autopromocja  
Zobacz

Chór Cantores Graudentes z Grudziądza pod dyrekcją Michała Rajewskiego. Fot. Dorota Zamolska
Chór Cantores Graudentes z Grudziądza pod dyrekcją Michała Rajewskiego. Fot. Dorota Zamolska
Około czterystu śpiewaków z dziesięciu zespołów stanęło już na dwóch scenach 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach. Wczoraj zmagania konkursowe rozpoczął Chór Cantores Graudentes z Grudziądza.
To ogromny zaszczyt brać udział w jednym z najlepszych i najstarszych festiwali chóralnych Polsce – powiedział Michał Rajewski, dyrygent zespołu.

- Jestem po raz drugi na tym Festiwalu. Po raz pierwszy byłem jako słuchacz podyplomowych studiów chórmistrzostwa i emisji głosu, i nigdy nie myślałem, że przyjadę ze swoim chórem, i stanę na tej scenie. Czuję się bardzo szczęśliwy i spełniony. Daliśmy to słuchaczom, co mamy najpiękniejsze – swój głos. Jest to pokazywanie emocji i to myślę, że się dzisiaj nam udało – uzupełnił dyrygent.

Zespoły ubiegające się o nagrodę w konkursie „Musica Sacra” ocenia międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Izabelli Zieleckiej-Panek z Uniwersytetu Śląskiego oraz „Prezentacji Festiwalowej” pod przewodnictwem prof. dr. hab. Stanisława Krawczyńskiego z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

- Zwracamy uwagę na jakość brzmienia, emisję, intonację, różnorodność artykulacyjną, dynamiczną, dobór repertuaru i w jaki sposób dyrygent tworzy koncepcję wykonania, jaka relacja jest pomiędzy dyrygentem a zespołem na estradzie itd. I ogłaszamy wyniki w piątek wieczorem – podsumował prof. Krawczyński.

Dziś ostatnie przesłuchania konkursowe. O godzinie 16:00 w kościele pw. św. Piotra Apostoła przy ulicy Lipowej 8 i o godzinie 19:30 w Międzynarodowym Domu Kultury przy ul. Bohaterów Warszawy 20.

Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.
Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty