Jedna z najważniejszych postaci na polskiej scenie jazzowej. Jest laureatem nagród indywidualnych wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce. Koncertuje na scenach całego świata z międzynarodowymi gwiazdami tego gatunku. Dziś w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza Paweł Tomaszewski przedstawi swoją muzykę z albumu "Coincidence".
Na płycie współtworzonej z Filharmonią, gdy artysta był naszym rezydentem, znalazły się dwa utwory zamówione przez nas. Jesteśmy dumni, że były nominowane do Fryderyka – powiedziała Magdalena Wilento, zastępca dyrektora Filharmonii.
- Paweł skomponował dwie suity. Pierwszą pt. "Three Crowns" na orkiestrę symfoniczną, sekstet jazzowy oraz głos solowy. Oprócz muzyki, napisał do niej także warstwę tekstową inspirowaną legendą o św. Kindze. Natomiast w drugiej suicie pt. "Przypadek" kompozytor temat przewodni zaczerpnął z muzyki Wojciecha Kilara do filmu Krzysztofa Kieślowskiego o tym samym tytule – uzupełniła.
Monumentalne dzieło zagra w Szczecinie oraz w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu (22 lutego 2025) czołówka polskich muzyków jazzowych – dodała dyrektor.
- Marcin Jahr – perkusja, Andrzej Święs – kontrabas i gitara basowa, Bernard Maseli – marimba, Marek Podkowa – saksofon tenorowy, Jerzy Główczewski – saksofon altowy i Wojciech Myrczek – wokal. W Szczecinie na trąbce usłyszymy Piotra Schmidta, a we Wrocławiu Jurka Małka. W obu miastach muzycy wystąpią z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii pod dyrekcją Szymona Bywalca – podsumowała dyr. Magdalena Wilento.
Początek koncertu o godzinie 19.
Edycja tekstu: Joanna Chajdas