Cyfrowe Rewolucje
Radio SzczecinRadio Szczecin » Cyfrowe Rewolucje
  • "Cyfrowe Rewolucje" - prowadzący Ks. dr Krzysztof Łuszczek medioznawca z Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Premiera w każdą Środę o godzinie 14:40 na antenie Radia Szczecin

Żyjemy otoczeni mediami cyfrowymi. Często nie znamy kontekstu ich powstania, funkcjonowania i sposobu wpływu na ludzi. Cyfrowe platformy mogą stać się zarówno narzędziem edukacji jak i przemocy. Co zrobić, aby były społecznie użyteczne? Kiedy i jak powstały, jaka będzie ich przyszłość? Na te pytania i wątpliwości odpowiadają „Cyfrowe rewolucje”, krótkie felietony ks. dra Krzysztofa Łuszczka z Zespołu Pedagogiki Medialnej i Kultury Edukacji Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Cyfrowe Rewolucje (29.11.2023) - Co dalej z telewizją naziemną
Mimo, że telewizja naziemna nie jest dziś dominującym medium i musiała ustąpić pola mediom związanym z Internetem to wciąż zajmuje wysoką pozycję i ma wielu odbiorców. Rynek mediów jednak wciąż się zmienia i wymusza również zmiany technologiczne. Istotne decyzje mają zostać podjęte na przełomie listopada i grudnia na specjalnym spotkaniu w Dubaju poświęconym m.in. przyszłości telewizji naziemnej.
Cyfrowe Rewolucje (22.11.2023) - Cyfrowi czyściciele
Chiny stanowią dziś największego, cyfrowego konkurenta amerykańskich korporacji i strat-upów z zakresu nowych technologii. Chińskie platformy cyfrowe to ogromne korporacje, które posiadają setki milionów unikalnych kont. Urząd ds. cyberprzestrzeni w Chinach rozpoczął na początku kwietnia akcję czyszczenia internetu.
Cyfrowe Rewolucje (15.11.2023) - Ogromna kara dla Meta
Korporacja Meta, właściciel Facebooka, Instagram i Whatsappa została zobowiązana do zapłacenia ogromnej kary w wysokości 1,2 mld euro. Sprawa jak w wielu poprzednich wypadkach dotyczy danych zbieranych przez Facebooka.
Cyfrowe Rewolucje (8.11.2023) - Włosi – porządkują działanie ChatGPT
Działanie ChataGPT od początku jego udostępnienia budzi szereg wątpliwości. Okazuje się, że dotyczy to nie tylko sposobu wchodzenia w interakcje z ludźmi, ale też innych aspektów jego funkcjonowania. Włosi jako jedni z pierwszych w Europie podjęli próbę uporządkowania jego działania.
Cyfrowe Rewolucje (22.06.2023) - Czy sztuczna inteligencja oczyści Internet?
Z rozwojem sztucznej inteligencji wiąże się wiele nadziei, ale pojawia się również wiele niepokojących sygnałów, które zmuszają do stawianiu pytań o przyszłość naszej cywilizacji. Wśród pozytywnych zastosowań pojawiła się propozycja uczynienia ze sztucznej inteligencji narzędzia do czyszczenia zasobów sieci.
Cyfrowe Rewolucje (15.06.2023) - Patostreaming – kolejne zagrożenie w sieci
Do katalogu zagrożeń płynących z sieci dołącza jeszcze jedno określane jako patostreaming. Są to transmisje internetowe realizowane na serwisach, które na to pozwalają a prezentujące zachowania, które nie są zgodne z normami społecznymi np. bójki, wulgaryzmy, przemoc czy libacje alkoholowe.
Cyfrowe Rewolucje (08.06.2023) - W trosce o dzieci
W wielu krajach europejskich (np. Francji czy Wielkiej Brytanii) i nie tylko europejskich przygotowywane są rozwiązania prawne na poziomie rządowym mające w znaczący sposób ograniczyć dostęp do pornografii. Do tych propozycji ostatnio dołączył polski rząd z własnym projektem.
Cyfrowe Rewolucje (01.06.2023) - Hasło w sieci – czy jesteśmy bezpieczni?
Coraz więcej spraw załatwimy za pośrednictwem Internetu. Dotyczy to już nie tylko zakupów i bankowości, ale także administracji czy edukacji. Zazwyczaj wiąże się to z całą masą profili, kont i haseł, które musimy zapamiętać. Czy skutecznie zabezpieczają nasze dane?
Cyfrowe Rewolucje (25.05.2023) - Tik-Tok z niebezpiecznym przekazem
Czy Tik Tok może być niebezpieczny dla użytkowników? Aplikacja domaga się dostępu do lokalizacji, nagrań dźwiękowych, kamery oraz kontaktów właściciela smartfonu. Czy tzw. „challange” na Tik Toku adresowany zwłaszcza do młodych to bezpieczne doświadczenie?
1234567