Cyfrowe Rewolucje
Radio SzczecinRadio Szczecin » Cyfrowe Rewolucje
  • "Cyfrowe Rewolucje" - prowadzący Ks. dr Krzysztof Łuszczek medioznawca z Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Premiera w każdą Środę o godzinie 14:40 na antenie Radia Szczecin

Żyjemy otoczeni mediami cyfrowymi. Często nie znamy kontekstu ich powstania, funkcjonowania i sposobu wpływu na ludzi. Cyfrowe platformy mogą stać się zarówno narzędziem edukacji jak i przemocy. Co zrobić, aby były społecznie użyteczne? Kiedy i jak powstały, jaka będzie ich przyszłość? Na te pytania i wątpliwości odpowiadają „Cyfrowe rewolucje”, krótkie felietony ks. dra Krzysztofa Łuszczka z Zespołu Pedagogiki Medialnej i Kultury Edukacji Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Cyfrowe Rewolucje (14.02.2024) - Silna Sztuczna Inteligencja – perspektywy rozwoju autonomicznych pojazdów
W 1989 r. zaprezentowano akademicką wersję autonomicznego pojazdu na autostradzie. Google wystartowało ze swoim projektem w roku 2009. Projekty autonomicznych samochodów to raczej powolny rozwój niż jedno kluczowe odkrycie. Jednym z pierwszych kroków na tej drodze było opracowanie systemu awaryjnego, automatycznego hamowania. Projekty jakie są prowadzone traktują autonomiczny samochód raczej jako element infrastruktury inteligentnego miasta.
Cyfrowe Rewolucje (07.02.2024) - Silna Sztuczna Inteligencja – perspektywy ochrony zdrowia i ubezpieczeń
Problemy ochrony zdrowia i ubezpieczeń dotyczą każdego człowieka. Silna Sztuczna Inteligencja wpłynie prawdopodobnie na wysokość różnego rodzaju ubezpieczeń znacząco je obniżając. Ale będzie to miało to swoja cenę. Zapewne jednym z warunków ubezpieczenia będzie zainstalowanie w smartfonie odpowiedniej aplikacji lub noszenie specjalnej opaski medycznej. Urządzenia te na bieżąco będą analizować styl życia jednostek a dane będzie analizować sztuczna inteligencja i korygować wysokość ubezpieczenia.
Cyfrowe Rewolucje (31.01.2024) Silna Sztuczna Inteligencja – perspektywy edukacji
W edukacji rozwiniętej pod presją Silnej Sztucznej Inteligencji będziemy mieli do czynienia przede wszystkim ze skrajną indywidualizacją kształcenia. Dla każdego ucznia będzie można stworzyć jakby osobną, wirtualną salę szkolną. Sztuczna inteligencja będzie na bieżąco analizować postępy ucznia i dopasowywać program zajęć. Musimy więc już dziś szukać odpowiedzi na pytanie: jak wykorzystać Silną Sztuczna Inteligencję w kształceniu, aby nie zagubić w dziecku tego co ludzkie i dziecięce?
Cyfrowe Rewolucje (24.01.2024) - W stronę Silnej Sztucznej Inteligencji
Silna Sztuczna Inteligencja do 2040 r. prawdopodobnie zdominuje nasze życie. Związane jest to z postępem ucznia głębokiego i ogromem danych, do których mamy dostęp w sieci. Mamy również coraz silniejsze komputery a na horyzoncie technologii pojawiają się komputery kwantowe, które swoją mocą obliczeniową przewyższają wszystko z czego do tej pory korzystaliśmy. Jak to zmieni nasze życie i czy mamy się czego obawiać? O tym postaramy się powiedzieć w następnych odcinkach.
Cyfrowe Rewolucje (17.01.2024) - Dziennikarze na wojnie
Wojna jaka wybuchła niedawno między Izraelem a Hamasem również pod tym względem jest jednym z najkrwawszych konfliktów. Zginęło już co najmniej 42 dziennikarzy. Najwięcej od 1992 r., czyli od kiedy amerykański Komitet na rzecz Ochrony Dziennikarzy zaczął prowadzić statystyki na ten temat.
Cyfrowe Rewolucje (10.01.2024) - W Chinach czyszczą Facebooka
Korporacja Meta, właściciel Facebooka ogłosiła, że usunęła prawie 5 tys. kont utworzonych na Facebooku w Chinach. Wszystkie większe kampanie są dziś zależne od mediów społecznościowych a zwłaszcza kampanie polityczne. Wciąż brakuje skutecznych narzędzi na postawienie tamy dezinformacji i szkodliwym działaniom. Czasy sztucznej inteligencji, które nadchodzą mogą uczynić tę przestrzeń komunikacyjną jeszcze mroczniejszą.
Cyfrowe Rewolucje (03.01.2024) - Web Summit 2023
W połowie listopada 2023 r. obyła się w Lizbonie kolejna konferencja z cyklu Web Summit. Są one poświęcone przede wszystkim najnowszym technologiom oraz ich wpływie na rozwój świata. Wnioski płynące z listopadowego spotkania można podsumować jednym zdaniem: „Świat zmienia się na naszych oczach”.
Cyfrowe Rewolucje (27.12.2023) - Coraz większa dezinformacja w mediach społecznościowych
Media społecznościowe stają się coraz większą przestrzenią dezinformacji. Trzech na czterech Polaków w ciągu ostatniego roku spotkało się z dezinformacją w mediach społecznościowych. Pozostali co prawda uważali, że tego nie doświadczyli, ale wyrażali wątpliwość czy są w stanie odróżnić fałszywe informacje. Jak możemy się bronić?
Cyfrowe Rewolucje (20.12.2023) - Czy Internet jest wiarygodny?
Google poinformował, że w ubiegłym roku usunięto z sieci ponad 5 mld nieprawdziwych przekazów, z czego 17 mln dotyczyło wojny w Ukrainie. Dodatkowo potentat internetowy ograniczył zasięg ponad 4 mld reklam i zawiesił prawie 7 mln kont reklamodawców.
1234567