Cyfrowe Rewolucje
Radio SzczecinRadio Szczecin » Cyfrowe Rewolucje
  • "Cyfrowe Rewolucje" - prowadzący Ks. dr Krzysztof Łuszczek medioznawca z Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Premiera w każdy czwartek o godzinie 19:30 na antenie Radia Szczecin

Żyjemy otoczeni mediami cyfrowymi. Często nie znamy kontekstu ich powstania, funkcjonowania i sposobu wpływu na ludzi. Cyfrowe platformy mogą stać się zarówno narzędziem edukacji jak i przemocy. Co zrobić, aby były społecznie użyteczne? Kiedy i jak powstały, jaka będzie ich przyszłość? Na te pytania i wątpliwości odpowiadają „Cyfrowe rewolucje”, krótkie felietony ks. dra Krzysztofa Łuszczka z Zespołu Pedagogiki Medialnej i Kultury Edukacji Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Cyfrowe Rewolucje (23.06.2022) - Twitter – społecznościowy SMS
Twitter stał się nową jakością na rynku mediów społecznościowych. Pomysł, który okazał się szansą na sukces był bardzo prosty. To krótka wiadomość, licząca ledwie 140 znaków, uosobienie natychmiastowości. Dziś jest istotnym graczem na polu komunikacji politycznej.
Cyfrowe Rewolucje (16.06.2022) - Facebook - krótka historia problemów
Facebook odniósł niebywały sukces na rynku mediów społecznościowych. Jednak nie obyło się to bez trudnych sytuacji i wyzwań. Największym była ochrona prywatności i danych osobowych. Doprowadziło do większego zainteresowania tym problemem przez użytkowników oraz dążenia do wypracowania odpowiednich narzędzi i stałego monitorowania sytuacji.
Cyfrowe Rewolucje (09.06.2022) - Z aplikacją do Wojska Polskiego
Cyfrowe narzędzia mogą być skuteczną pomocą w rozwoju armii. Sięgnęło po nie polskie Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach kampanii Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa. Została stworzona aplikacja na smartfony o tej samej nazwie. Korzystając z aplikacji osoba zainteresowana służbą w Wojsku Polskim może szybciej niż dotychczas otrzymać kartę powołania na szkolenie podstawowe w wojskach: operacyjnych lub obrony terytorialnej. https://radioszczecin.pl/375,438,quiz-zostan-zolnierzem
Cyfrowe Rewolucje (02.06.2022) - Facebook – krótka historia rozwoju
Facebook jest sztandarowym przykładem epoki mediów społecznościowych. Mark Zuckerberg miał ledwie 20 lat, kiedy stworzył koncepcję serwisu. Dziś, kiedy Facebook zamienia się na Meta może rozwijać swoje futurystyczne projekty tworząc założenia metawersum, przyszłości zdominowanej przez wirtualną rzeczywistość.
Cyfrowe Rewolucje (26.05.2022) - YouTube – najważniejszy krok w stronę hybrydowej telewizji
Serwis społecznościowego wideo doskonale trafił w zapotrzebowanie użytkowników. Z jednej strony była to potrzeba szybkiego i nieskomplikowanego udostępniania prostych filmów z drugiej strony przybyło urządzeń (przede wszystkim smartfonów) pozwalających na ich rejestrację. YouTube stał się szybko jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek internetowych.
Cyfrowe Rewolucje (19.05.2022) - MySpace
MySpace to pierwszy o takim zasięgu serwis społecznościowy. Jego kariera była intensywna, ale zakończona spektakularną porażką w starciu z Facebookiem. Serwis przetrwał, ale jest popularny przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Stanowi również atrakcyjną platformę dla osób chcących promować swoją twórczość muzyczną.
Cyfrowe Rewolucje (12.05.2022) - Wikipedia
Z upowszechnieniem globalnej sieci komputerowej wiązano wielkie nadzieje na polu edukacji. Wiele z nich zostało jednak zawiedzionych. Wikipedia jest platformą dedykowaną wyłącznie zwiększeniu dostępu do wiedzy. Mimo, że w początkach swojego istnienia miała wiele problemów z wiarygodnością prezentowanych haseł to dziś dla wielu poszukujących wiedzy w Internecie stanowi pierwsze źródło informacji.
Cyfrowe Rewolucje (05.05.2022) - Google
Google utożsamia to wszystko co możemy w skrócie określić „cyfrową rewolucją”. Z początku niewielka firma powstała w Dolinie Krzemowej w ciągu kilku lat dzięki innowacyjnym pomysłom technologicznym i konsekwentnej strategii ekonomicznej stała się gigakorporacją. Zgromadziła niewiarygodne zasoby danych dotyczące nie tylko wiedzy o świecie, ale również o użytkownikach własnych produktów.
Cyfrowe Rewolucje (28.04.2022) - Second Life
Second Life w początkach rozwoju serwisów społecznościowych pokazała możliwości wirtualnego świata. Gra pozwoliła kreować swoje życie niejako od początku i z czasem dla wielu stało się ono bardziej realne niż otaczający świat. Tym bardziej, że można było tam znaleźć nie tylko przyjaciół, ale również ulubione sklepy i marki.
123