Cyfrowe Rewolucje
Radio SzczecinRadio Szczecin » Cyfrowe Rewolucje
  • "Cyfrowe Rewolucje" - prowadzący Ks. dr Krzysztof Łuszczek medioznawca z Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Premiera w każdy czwartek o godzinie 19:30 na antenie Radia Szczecin

Żyjemy otoczeni mediami cyfrowymi. Często nie znamy kontekstu ich powstania, funkcjonowania i sposobu wpływu na ludzi. Cyfrowe platformy mogą stać się zarówno narzędziem edukacji jak i przemocy. Co zrobić, aby były społecznie użyteczne? Kiedy i jak powstały, jaka będzie ich przyszłość? Na te pytania i wątpliwości odpowiadają „Cyfrowe rewolucje”, krótkie felietony ks. dra Krzysztofa Łuszczka z Zespołu Pedagogiki Medialnej i Kultury Edukacji Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Cyfrowe Rewolucje (22.06.2023) - Czy sztuczna inteligencja oczyści Internet?
Z rozwojem sztucznej inteligencji wiąże się wiele nadziei, ale pojawia się również wiele niepokojących sygnałów, które zmuszają do stawianiu pytań o przyszłość naszej cywilizacji. Wśród pozytywnych zastosowań pojawiła się propozycja uczynienia ze sztucznej inteligencji narzędzia do czyszczenia zasobów sieci.
Cyfrowe Rewolucje (15.06.2023) - Patostreaming – kolejne zagrożenie w sieci
Do katalogu zagrożeń płynących z sieci dołącza jeszcze jedno określane jako patostreaming. Są to transmisje internetowe realizowane na serwisach, które na to pozwalają a prezentujące zachowania, które nie są zgodne z normami społecznymi np. bójki, wulgaryzmy, przemoc czy libacje alkoholowe.
Cyfrowe Rewolucje (08.06.2023) - W trosce o dzieci
W wielu krajach europejskich (np. Francji czy Wielkiej Brytanii) i nie tylko europejskich przygotowywane są rozwiązania prawne na poziomie rządowym mające w znaczący sposób ograniczyć dostęp do pornografii. Do tych propozycji ostatnio dołączył polski rząd z własnym projektem.
Cyfrowe Rewolucje (01.06.2023) - Hasło w sieci – czy jesteśmy bezpieczni?
Coraz więcej spraw załatwimy za pośrednictwem Internetu. Dotyczy to już nie tylko zakupów i bankowości, ale także administracji czy edukacji. Zazwyczaj wiąże się to z całą masą profili, kont i haseł, które musimy zapamiętać. Czy skutecznie zabezpieczają nasze dane?
Cyfrowe Rewolucje (25.05.2023) - Tik-Tok z niebezpiecznym przekazem
Czy Tik Tok może być niebezpieczny dla użytkowników? Aplikacja domaga się dostępu do lokalizacji, nagrań dźwiękowych, kamery oraz kontaktów właściciela smartfonu. Czy tzw. „challange” na Tik Toku adresowany zwłaszcza do młodych to bezpieczne doświadczenie?
Cyfrowe Rewolucje (18.05.2023) - Sztuczna inteligencja – nowy wspaniały świat
Większość prognoz dotyczących rozwoju sztucznej inteligencji wskazuje, że przebuduje ona radykalnie świat, w którym teraz żyjemy. Nie jest jednak jasne czy ogólny bilans jej rozwoju będzie pozytywny czy negatywny. Mimo wielu nadziei, rośnie niepokój związany z jej rozwojem. Jak będzie wyglądał ten nowy, superinteligentny świat?
Cyfrowe Rewolucje (11.05.2023) - Zastosowania sztucznej inteligencji – zastrzeżenia i niepokój
Zasadniczym problemem sztucznej inteligencji staje się to, że jest coraz bardziej autonomiczna w podejmowaniu decyzji. Rozwój sztucznej inteligencji zaciera granice między światem online i offline. Jednak wciąż na subtelnych graniach tych dwóch światów może dochodzić do nieporozumień i błędów.
Cyfrowe Rewolucje (04.05.2023) - Zastosowania sztucznej inteligencji – percepcja i edukacja
Kolejne dwa segmenty ludzkiej aktywności, które szybko się zmieniają pod wpływem sztucznej inteligencji to percepcja otaczającej rzeczywistości oraz edukacja. Czy czat-bot w najbliższym czasie zastąpi nauczyciela?
Cyfrowe Rewolucje (27.04.2023) - Zastosowania sztucznej inteligencji – Internet i biznes
Pytania o sztuczną inteligencją to oczywiście pytania o to, gdzie zmiany będą najszybsze i najgłębsze. Pierwszym i naturalnym rozdziałem jaki otworzyła sztuczna inteligencja jest Internet. Drugi stanowi biznes.
1234567