Zapasy Językowe
Radio SzczecinRadio Szczecin » Zapasy Językowe
  • "Zapasy Językowe" - prowadząca dr Maria Kabata z Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Premiera w każdy wtorek o godzinie 14:40 na antenie Radia Szczecin oraz Spotify

Cykl felietonów traktujący o zagadnieniach poprawnościowych współczesnego języka polskiego. Opowieści o ortografii i gramatyce polskiej przeplatane są ciekawostkami z regionu. Trudne zagadnienia filologiczne, przystępnie zaprezentowane w kontekście nowych zjawisk kulturowych i społecznych, pokazują, że historia kołem się toczy również w polszczyźnie.
Zapasy Językowe (05.12.2023) - Natchnienie
Stan duchowego napięcia, poryw twórczy, inspiracja, inicjatywa, bodziec do działania – wszystkie te określenia definiują wyraz natchnienie. Rzeczownik ten pochodzi od czasownika tchnąć, który w prasłowiańskim oznaczał ‘wydawać tchnienie, dmuchać, wiać’ i historycznie jest związany z formą dychać.
Zapasy Językowe (28.112023) - Morze głupoty
Istnieje cała rodzina zapomnianych już przysłów związanych z wodą, a stanowiących drwinę z głupoty ludzkiej, z osób, które usiłują robić rzeczy bezsensowne, niegodne człowieka myślącego, z ludzi marnujących bezsensownie czas.
Zapasy Językowe (21.11.2023) - Cicha woda
Doskonale znamy piosenkę, w której dosłownie wykorzystano znaczenie przysłowia, pokazując siłę wodnego żywiołu i wyrażając przestrogę:
„Płynął strumyk przez zielony las,
A przy brzegu leżał stukilowy głaz.
Płynął strumyk. Minął jakiś czas,
Stukilowy głaz zaginął,
Strumyk płynie tak jak płynął.
Cicha woda brzegi rwie
Nie wiesz nawet jak i gdzie...”.
Słowa do piosenki napisał Ludwik Jerzy Kern, a wykonywał ją Zbigniew Kurtycz, później również była odtwarzana przez innych artystów w różnych aranżacjach.
Zapasy Językowe (14.112023) - Liczygrosz i liczykrupa
Skąpstwo jest cechą, którą napiętnuje literatura, ale także język jest dowodem lekceważenia osób zbytnio przywiązanych do pieniędzy. Świadczą o tym liczne pogardliwe, czy nawet obraźliwe, określenia ludzi skąpych.
Zapasy Językowe (07.11.2023) - Drzewa
W przysłowiach polskich drzewa stanowią symbol człowieka lub życia ludzkiego i służą przekazaniu mądrości życiowych
Zapasy Językowe (31.10.2023) - Jaki to dzień – zmarłych czy świętych?
Wyrażenie dzień zmarłych bardzo rozpowszechnione w czasach PRL-u było nazwą, która brzmiała świecko, nie odwoływała się do wymiaru transcendentnego, pasowała do nowomowy tamtych czasów. Dzisiaj używamy innego określenia w odniesieniu do święta przypadającego 1 listopada.
Zapasy Językowe (24.10.2023) - Co ma wisieć, nie utonie
Powiedzenie co ma wisieć, nie utonie przekazuje nam prawdę życiową o nieuchronności losu – co jest nam pisane, nie ominie nas. Frazeologizm należy do zbioru przysłów związanych z szubienicą.
Zapasy Językowe (17.10.2023) - Finał
Rzeczownik finał oznacza zakończenie, koniec czegoś, ostateczne rozwiązanie lub ostateczną rozgrywkę. Mówimy o pomyślnym i szczęśliwym finale jakiejś sprawy, niestety też czasami o tragicznym finale. W sporcie finał oznacza koniec eliminacji w zawodach lub konkursach.
Zapasy Językowe (10.10.2023) - Bułka francuska
Lubimy na śniadanie zjeść bułkę francuską, czyli długą, cienką bułkę, która jest uznawana za symbol Francji, najczęściej spożywana tam z masłem i konfiturami albo namaczana w kawie. Inna jej nazwa to długa bułka, bułka paryska lub bagietka, a w Małopolsce określana jest mianem weka.
1234567