Jakie są przyczyny choroby Kawasaki?
Do tej pory nie udało się ustalić czynnika, który wywołuje chorobę Kawasaki lub sprzyja jej rozwojowi. Ciekawym tropem jest koncepcja, iż może mieć to związek z nadmierną reakcją układu immunologicznego dziecka na bodziec zewnętrzny, np. bakterie lub wirusy powodujące łagodne stany zapalne.
Obserwuje się wyraźne zróżnicowanie pod względem częstotliwości występowania tego schorzenia w populacji. Większość przypadków choroby Kawasakiego notuje się wśród dzieci pochodzenia azjatyckiego, które nie ukończyły jeszcze 5. roku życia. Dorośli chorują niezwykle rzadko. Ta jednostka chorobowa nie jest dziedziczna ani zakaźna oraz nie są znane sposoby jej zapobiegania, a śmiertelność jest bardzo mała.
Najważniejsze symptomy zespołu Kawasakiego
Choroba Kawasakiego dawniej nazywana była skórno-śluzówkowym zespołem węzłów chłonnych, co dość obrazowo opisuje jej objawy. Chorzy doświadczają symptomów ogólnoustrojowego zapalenia naczyń krwionośnych. Stan zapalny dotyka skóry, błon śluzowych oraz węzłów chłonnych. Zwykle u chorych dzieci występuje zapalenie spojówek, zmiany w obrębie języka i objawy skórne, m.in. wysypka grudkowo-plamista. Może pojawić się opuchlizna palców dłoni i stóp. Dość charakterystyczna jest długo utrzymująca się wysoka gorączka (do 40 st. C). Zwykle trwa ona powyżej 5 dni.
W większości przypadków choroba daje łagodne objawy i po około 12 dniach ustępuje samoistnie. Największe zagrożenie stanowią powikłania naczyniowe i kardiologiczne, które mogą wystąpić w wyniku zachorowania.
Jak leczy się chorobę Kawasakiego?
Z pozoru niegroźna choroba Kawasaki może w niektórych przypadkach doprowadzić do poważnych powikłań kardiologicznych. Dlatego niezwykle istotne jest szybkie rozpoznanie i wprowadzenie skutecznej terapii. Podczas leczenia stosowane są leki przeciwzapalne oraz immunoglobuliny lub sterydy. Czasami włącza się kwas acetylosalicylowy i preparaty zmniejszające krzepliwość krwi. Po wyleczeniu pacjenci powinni przez jakiś czas pozostawać pod opieką lekarską.
Inne choroby, z którymi można pomylić chorobę Kawasaki
Zespół Kawasakiego można łatwo pomylić z infekcją. Jedną z chorób, która może dawać podobne objawy jest szkarlatyna (płonica) powodowana przez bakterie. Charakterystyczny malinowy język oraz wysoka gorączka występują w przebiegu obu chorób. Złe samopoczucie wywołane uogólnionym stanem zapalnym oraz objawy infekcji mogą też przypominać wirusową odrę. Z uwagi na ryzyko wystąpienia poważnych powikłań, bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem w celu szybkiego postawienia prawidłowej diagnozy oraz rozpoczęcia leczenia.
Zespół Kawasakiego objawia się stanem zapalnym naczyń krwionośnych. Występuje najczęściej u kilkuletnich dzieci. Jej przebieg przypomina symptomy innych chorób (np. szkarlatyny i odry). Warto zachować czujność i zgłosić się do pediatry, gdy zaobserwujesz niepokojące objawy.