Rozmowy nieuczesane
Radio SzczecinRadio Szczecin » Rozmowy nieuczesane » Audycje
Fryga na pl. Zamenhofa. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fryga na pl. Zamenhofa. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fryga pęka przez zawarty w niej... alkohol. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fryga pęka przez zawarty w niej... alkohol. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fryga zdemontowana. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Fryga zdemontowana. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Zapraszamy na kolejną, trzecią już wędrówkę po miejscach, których miejsc już nie ma. Zniknęły z naszego miasta z różnych powodów i w różnych okolicznościach – czasem tragicznych. A czasem z niedbałości i ... nieprzygotowania mieszkańców.

Wojciech Lizak, Marian Kalemba i Agata Rokicka - zapraszamy.


I jeszcze suplement do tego odcinka, nadesłany przez Mariana Kalembę:
Pan Marian zapomniał opowiedzieć o odkryciu, jakiego dokonał w Książnicy Pomorskiej. W jej holu natknął się na wystawę wycinków prasowych dotyczących powstawania kina "Kosmos". A tam - niespodzianka. Okazuje się, że kino mogło nazywać się INACZEJ.

W marcu 1959 roku "Kurier Szczeciński" ogłosił dla czytelników konkurs (z nagrodami od 200 do 1000 zł) na nazwę nowego kina. Wpłynęło 5 tysięcy propozycji. Oto niektóre zgłoszone nazwy: Wineta, Mars, Mieszko, Fiord i Kosmos. Po burzliwej, 3 godzinnej dyskusji w Redakcji, konkursowe Jury postanowiło wybrać nazwę: SPARAGUS.
W tamtych czasach nie było RODO - podano więc do publicznej wiadomości, że: "projekt wysunęła i I nagrodę zdobyła p. Adelajda Ciężka, zamieszkała w Szczecinie przy ul. Cystersów 13."
Podano także, iż: "Propozycje nazw uznane przez redakcję za najlepsze przedstawione będą dyrekcji OZK."

Dziś już wiemy, że wyżej wymieniona dyrekcja Okręgowego Zarządu Kin, nie podzieliła zdania dziennikarzy. Ciekawy jest też dodany do wycinków komentarz autorek Wystawy, Katarzyny Zwierzewicz i Dominiki Odrowąż:
"Wśród 800 gości zaproszonych na inauguracyjny seans zabrakło budowniczych kina (brygada ze Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego). Robotnicy i majstrowie po otrzymaniu zaproszeń na miejsca blisko ekranu, uznali gest dyrekcji OZK za obraźliwy i zaproszenia zwrócili. ... Na inauguracyjny seans OZK zaprosił również laureatów konkursu Kuriera szczecińskiego, którzy zaproponowali nazwę Kosmos."

"Kilka dni po otwarciu obiektu, podczas seansu, oderwała się od sufitu szklana płyta wykładzinowa, w efekcie czego rannych zostało dwóch widzów, jednego z nich zabrano do szpitala. Przeprowadzona ekspertyza wykazała, że do mocowania płyt użyto złej zaprawy klejącej."
Panu Marianowi przyszło na myśl, że robotnicy wiedzieli co robią, zwracając zaproszenia na seans. Nie obrazili się, tylko uznali ryzyko za zbyt wysokie.
ROZMOWY NIEUCZESANE - odc. 108 (Spacer po miejscach, których nie ma. Część 3)
 

Zobacz także

2025-03-17, godz. 00:37 Odcinek sto pięćdziesiąty: Szczecińscy rzemieślnicy. Część druga Stylowe lampy, akowcy w piwnicy, zduńskie opowieści, marka w nazwisku, radiowe "Usługi dla ludności"... Szanujmy fachowca! - czyli ciąg dalszy opowieści… » więcej 2025-03-09, godz. 20:38 Odcinek sto czterdziesty dziewiąty: Szczecińscy rzemieślnicy Rzemiosło w czasach PRL - to opowieść o potrzebie wolności ponad wszystko – mimo przeciwności losu (czytaj: nieprzychylności władzy) i wbrew zdrowemu… » więcej 2025-03-04, godz. 00:34 Odcinek sto czterdziesty ósmy: Szczecińskie biblioteki. Część czwarta Biblioteka, która obniża poziom czytelnictwa? To raczej niemożliwe. A jednak... O tym niezwykłym zjawisku, ale i o domowych księgozbiorach znanych szczecinian… » więcej 2025-02-24, godz. 23:03 Odcinek sto czterdziesty siódmy: Szczecińskie biblioteki. Część trzecia Jaka była droga od Stadtbibliotek przy Grüne Schanze 8 do Książnicy Pomorskiej przy Podgórnej 15/16? Po co w bibliotece klatka? Powracamy do tematu bibliotek… » więcej 2025-02-17, godz. 00:48 Odcinek sto czterdziesty szósty: Szczecińskie biblioteki. Część druga Biblioteki to wrota czasu. Warto wejść i rozpocząć przygodę. Wojciech Lizak, Marian Kalemba i Agata Rokicka. Zapraszamy na wędrówkę po bibliotekach… » więcej 2025-02-10, godz. 16:21 Odcinek sto czterdziesty piąty: Szczecińskie biblioteki To niezwykłe miejsca. Tu czas się zatrzymał, ale w tym dobrym tych słów znaczeniu. Ich zapach upaja. To mieszanka aromatów – drewna, kurzu, farby drukarskiej… » więcej 2025-02-02, godz. 22:17 Odcinek sto czterdziesty czwarty: To my, uczniowie. Część druga Gdzie mieściła się pierwsza podstawówka w powojennym Szczecinie? Z czego słynęło Liceum Morskie? Cóż to za twór: Technikum Zawodowe dla Przodujących… » więcej 2025-01-27, godz. 23:13 Odcinek sto czterdziesty trzeci: To my, uczniowie 2/3 tercetu to duet. Zatem dziś w "Rozmowach nieuczesanych" w duecie porozmawiamy o szkole, początkach szczecińskiej oświaty, ale i o najnowszym rankingu Perspektyw… » więcej 2025-01-19, godz. 23:32 Odcinek sto czterdziesty drugi: Robota Wre. Część druga Zadziwiające są koleje ludzkich losów. Jan Wojakiewicz czyli tak naprawdę Zdzisław Kunstmann był spikerem radiowym Polskiego Radia Lwów, a czasie wojny… » więcej 2025-01-13, godz. 01:45 Odcinek sto czterdziesty pierwszy: Robota Wre Robotników nazywano "wiodącą siłą narodu", "budowniczymi socjalizmu", a praca - jak pisano w konstytucji z 1952 roku – była "prawem, obowiązkiem i sprawą… » więcej
12345