Rozmowy nieuczesane
Radio SzczecinRadio Szczecin » Rozmowy nieuczesane » Audycje
Fryga na pl. Zamenhofa. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fryga na pl. Zamenhofa. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fryga pęka przez zawarty w niej... alkohol. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fryga pęka przez zawarty w niej... alkohol. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fryga zdemontowana. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Fryga zdemontowana. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Zapraszamy na kolejną, trzecią już wędrówkę po miejscach, których miejsc już nie ma. Zniknęły z naszego miasta z różnych powodów i w różnych okolicznościach – czasem tragicznych. A czasem z niedbałości i ... nieprzygotowania mieszkańców.

Wojciech Lizak, Marian Kalemba i Agata Rokicka - zapraszamy.


I jeszcze suplement do tego odcinka, nadesłany przez Mariana Kalembę:
Pan Marian zapomniał opowiedzieć o odkryciu, jakiego dokonał w Książnicy Pomorskiej. W jej holu natknął się na wystawę wycinków prasowych dotyczących powstawania kina "Kosmos". A tam - niespodzianka. Okazuje się, że kino mogło nazywać się INACZEJ.

W marcu 1959 roku "Kurier Szczeciński" ogłosił dla czytelników konkurs (z nagrodami od 200 do 1000 zł) na nazwę nowego kina. Wpłynęło 5 tysięcy propozycji. Oto niektóre zgłoszone nazwy: Wineta, Mars, Mieszko, Fiord i Kosmos. Po burzliwej, 3 godzinnej dyskusji w Redakcji, konkursowe Jury postanowiło wybrać nazwę: SPARAGUS.
W tamtych czasach nie było RODO - podano więc do publicznej wiadomości, że: "projekt wysunęła i I nagrodę zdobyła p. Adelajda Ciężka, zamieszkała w Szczecinie przy ul. Cystersów 13."
Podano także, iż: "Propozycje nazw uznane przez redakcję za najlepsze przedstawione będą dyrekcji OZK."

Dziś już wiemy, że wyżej wymieniona dyrekcja Okręgowego Zarządu Kin, nie podzieliła zdania dziennikarzy. Ciekawy jest też dodany do wycinków komentarz autorek Wystawy, Katarzyny Zwierzewicz i Dominiki Odrowąż:
"Wśród 800 gości zaproszonych na inauguracyjny seans zabrakło budowniczych kina (brygada ze Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego). Robotnicy i majstrowie po otrzymaniu zaproszeń na miejsca blisko ekranu, uznali gest dyrekcji OZK za obraźliwy i zaproszenia zwrócili. ... Na inauguracyjny seans OZK zaprosił również laureatów konkursu Kuriera szczecińskiego, którzy zaproponowali nazwę Kosmos."

"Kilka dni po otwarciu obiektu, podczas seansu, oderwała się od sufitu szklana płyta wykładzinowa, w efekcie czego rannych zostało dwóch widzów, jednego z nich zabrano do szpitala. Przeprowadzona ekspertyza wykazała, że do mocowania płyt użyto złej zaprawy klejącej."
Panu Marianowi przyszło na myśl, że robotnicy wiedzieli co robią, zwracając zaproszenia na seans. Nie obrazili się, tylko uznali ryzyko za zbyt wysokie.
ROZMOWY NIEUCZESANE - odc. 108 (Spacer po miejscach, których nie ma. Część 3)
 

Zobacz także

2024-06-17, godz. 01:20 Odcinek sto trzynasty: Spod znaku ryb To będzie opowieść o trudzie i znoju ludu pracującego. Opowieść o ludziach, którym robota w rękach się pali. Może nie o tym, jak hartowała się stal… » więcej 2024-06-10, godz. 02:43 Odcinek sto dwunasty: Szczecin leży nad morzem. Część druga O Polonezie, zaprojektowanym i zbudowanmym w szczecińskiej Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi, na którym kpt. Krzysztof Baranowski samotnie opłynął… » więcej 2024-06-02, godz. 14:28 Odcinek sto jedenasty: Szczecin leży nad morzem Szczecin leży nad morzem. To hasło od lat jest na ustach zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających nasze miasto gości. Raczej prześmiewczo, bo do najbliższej… » więcej 2024-05-27, godz. 18:49 Odcinek sto dziesiąty: Spacer po miejscach, których nie ma. Część piąta Sklepy Cepelii, Dom Marynarza, wodoloty, wieża spadochronowa w Parku Kasprowicza, tor wioślarski, fabryka Wiskord i inne miejsca, które - choć zniknęły z… » więcej 2024-05-19, godz. 21:07 Odcinek sto dziewiąty: Spacer po miejscach, których nie ma. Część czwarta Palma na dworcu, Aleja Kwiatowa, ZPO "Odra" i "Dana" oraz wiele innych miejsc, które zniknęły z krajobrazu miasta bądź zmieniły charakter. I choć po większości… » więcej 2024-05-05, godz. 14:55 Odcinek sto siódmy: Spacer po miejscach, których nie ma. Część druga Fontanna nazywana „ścianą płaczu”, "Grzybek Baltony" i "Grzybek" przy Bramie Portowej oraz szpital pulmonologiczny przy Janosika. Co łączy te jakże różne… » więcej 2024-04-29, godz. 00:14 Odcinek sto szósty: Spacer po miejscach, których nie ma Gdy istniały, cieszyły oko szczecinian. Pełniły też ważną rolę w życiu kulturalnym i społecznym miasta. Stanowiły ważny punkt odniesienia jego mieszkańców… » więcej 2024-04-21, godz. 22:35 Odcinek sto piąty: Przejrzeć się w cudzych oczach. Część druga Mieszkańcy zachodnich Niemiec częściej ufają stereotypom o Polakach niż ci ze wschodu - tak wynika z badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych… » więcej 2024-04-15, godz. 00:36 Odcinek sto czwarty: Przejrzeć się w cudzych oczach Warto czasem przejrzeć się w cudzych oczach. Może zobaczymy tam prawdę na własny temat? A może - wręcz przeciwnie – zdamy sobie sprawę, że niektórzy… » więcej 2024-04-07, godz. 15:42 Odcinek sto trzeci: Historia pewnego inkunabułu Przed nami 103 odcinek "Rozmów nieuczesanych". Będzie to efekt przedświątecznych porządków Pana Wojtka. A poważnie - "Computus ecclesiasticus vel astronomicus"… » więcej
12345