Bike’owa podróż
Radio SzczecinRadio Szczecin » Bike’owa podróż
Relacja z podróży Daniela Kocuja w każdy piątek po godzinie 19.30 na antenie Radia Szczecin.
Na okres wakacji - premiera w piątek po godz. 19:30

Wyprawa życia. Z rozpalonego słońcem Sydney do rodzinnego Szczecina – na rowerze. Po drodze czekają bezkresne pustkowia, spowite cieniem dżungle, krwiożercza fauna, górskie łańcuchy, ciche, senne wioski i gwarne, tętniące życiem miasta. Kalejdoskop samotności, niezapomnianych spotkań, zaskakujących zwrotów akcji i bolesnych pożegnań. Za podróżnikiem już Australia i szereg egzotycznych krajów Azji Południowo-Wschodniej. Teraz ciąg dalszy - po pandemicznej przerwie - z Wietnamu do Polski. Trzymajcie się mocno, bo może znosić na zakrętach!

Daniel Kocuj urodził się w Szczecinie. Po ukończeniu jednoczesnych studiów magisterskich na kierunku Business and Languages w Edynburgu wykładał języki angielski i niemiecki na politechnice Miasta Meksyk. Uczył tych języków także w Chinach i Wietnamie. Doświadczenie w zarządzaniu projektami zdobył pracując w jednej z warszawskich korporacji. Zdobyte kompetencje okazały się przydatne w realizacji wielkiego marzenia: przejechać rowerem z Sydney do Szczecina.

Daniel jest autorem bloga www.bike2.be oraz wielu artykułów, drukowanych w czasopismach "Żagle” oraz "Rowertour”; jest też laureatem nagrody "Rowertour” za najlepszą wyprawę 2012 roku. Zmagania w podróży "z Sydney do Szczecina” relacjonowały stacje telewizyjne i radiowe, m.in.: TVN, Planete+, TV Republika, TVP3 Szczecin, Chillizet, Radio Szczecin, Radio Kampus (i wiele innych), a także gazeta Głos Szczeciński. W wolnych chwilach Daniel z przyjaciółmi rozdaje rowery potrzebującym oraz praktykuje medytację metodą Vipassana.

W 2020 roku na rynku ukazała się pierwsza książka Daniela pt. "Bike’owa Podróż”. Pisarka i redaktorka Małgorzata Nesteruk napisała o tej pozycji następujące słowa:

"Debiutancka książka Daniela Kocuja to nie tylko fascynująca opowieść o ekstremalnej podróży rowerowej. To także nowatorskie, niebanalne ujęcie tematu. Chcąc jak najlepiej oddać realia wyprawy, autor tworzy kilka ciągów narracyjnych i prowadzi opowieść także w formie pamiętnika oraz listów swojego kompana podróży. Ważną częścią książki są bogato ilustrowane wstawki tematyczne o charakterze poznawczym.

Już pierwsza część książki, opowiadająca o podróży po bezdrożach Australii, dostarcza nam wielu wrażeń. Możemy poznać przepis na znalezienie drogocennego szafiru, sposób na dotarcie do wody w wyschniętym korycie rzeki, czy niebezpieczeństwa kąpieli w napotkanych zbiornikach wody. Dalsza podróż to także seria mocnych przeżyć – jak to jest znaleźć się przy wybuchającym wulkanie lub zostać zaatakowanym przez rój rozwścieczonych owadów. Znajdziemy też sporo wątków poznawczych – możemy się dowiedzieć, czym jest earthship, do jakiego stopnia Tajowie uwielbiają swojego króla, czy też jakie były losy brytyjskich żołnierzy w Birmie podczas II wojny światowej. Jak to bywa w życiu, w podróży zdarzają się też sytuacje mniej lub bardziej zabawne. Do takich należy niewątpliwie niespodziewany udział ryby w wywiadzie, jakiego udzielił autor w programie indonezyjskiej telewizji.

Książka ta to tygiel emocji, kalejdoskop coraz to nowych krajobrazów i spotkań z frapującymi ludźmi. Obraz ten został podkreślony bogatą szatą graficzną. Urokliwe zdjęcia pokazują, że autor jest też wnikliwym obserwatorem otaczającej go rzeczywistości. Dziesiątki unikalnych historii, opowiedzianych sugestywnym językiem, choć na chwilę przenoszą nas do egzotycznego świata, który z powodu pandemii przynajmniej na pewien czas został nam odebrany.”
1234