3 minuty ze Lwowa
Radio SzczecinRadio Szczecin » 3 minuty ze Lwowa
Radio Lwów pozdrawia. Fot. ze zbiorów prywatnych
Radio Lwów pozdrawia. Fot. ze zbiorów prywatnych
"3 minuty ze Lwowa" - to pocztówka dźwiękowa nadsyłana przez Polskie Radio Lwów. Młodzi, nawet bardzo młodzi dziennikarze (większość z nich ma kilkanaście lat) opowiadają o tym, co ważne dla życia miasta. Ukazują problemy i radości mieszkańców Lwowa, ale też wiadomości z frontu, który znajduje się co prawda ok. 1050 km od miasta, ale ostrzały rakietowe gnębią całą Ukrainę.

A Lwów to wyjątkowe miasto. Nie tylko dlatego, że w nim mieszkamy, pracujemy, tworzymy, bawimy się, odpoczywamy, przeżywamy wzloty i upadki. Ma wyjątkowy klimat, który sprawia, że wszyscy czują się tu jak u siebie. Nie bez powodu - przecież Lwów to miasto wielu kultur, z niezwykłą i bardzo bogatą historią. Ta przeszłość promieniuje - także polskie dziedzictwo, którego ślady można znaleźć na każdym kroku.
O wszystkim tym mówimy na lwowskiej antenie, ale też od niedawna w Radiu Szczecin. "3 minuty ze Lwowa" - w każdą środę o 16:40.
Ukraińskie TIR-y 100 godzin w kolejce czyli blokada granicy przez polskich przewoźników. Przyczyny, skutki i kulisy protestu przedstawia Maria Pyż z Radia Lwów.
O alarmach lotniczych w Lwowie i fetowaniu Święta Niepodległości w schronie, a także prowokacjach wykładowczyni Politechniki Lwowskiej, Iryny Farion - Maria Pyż
O premierze filmu "Weigl-zwyciężyć tyfus". Profesor Rudolf Weigl był wybitnym uczonym, światowej sławy biologiem, który rozsławił polską naukę. Szczepionka przeciw tyfusowi, którą stworzył, uratowała miliony osób na całym świecie. Rudolf Weigl, podobnie jak Oskar Kolberg, Samuel Linde, czy Wincenty Pol, był Polakiem z wyboru. I lwowiakiem.
O 10-leciu Centrum Edukacji Inicjatyw i Przedsiębiorczości im. Mikołaja Reja, stowarzyszeniu działającemu we Lwowie oraz o wspólnym projekcie, który to stowarzyszenie realizuje z Radiem Lwów „Przystanek Historia”.
O lwowskiej premierze filmu "Loret - leśnik z charakterem" przybliżającego sylwetkę Adama Loreta, leśnika, twórcy Lasów Państwowych, który zginął z rąk Sowietów - Maria Pyż z Radia Lwów.
O 6. Światowym Forum Mediów Polonijnych w Warszawie; o zadaniach, finansowaniu i kłopotach polskich mediów funkcjonujących za granicą, a także o szczególnej roli tych, które działają na terenie ogarniętej wojną Ukrainy. Ponadto o decyzji nieutworzenia komisji wyborczych w Ukrainie.
1234