3 minuty ze Lwowa
Radio SzczecinRadio Szczecin » 3 minuty ze Lwowa
Radio Lwów pozdrawia. Fot. ze zbiorów prywatnych
Radio Lwów pozdrawia. Fot. ze zbiorów prywatnych
"3 minuty ze Lwowa" - to pocztówka dźwiękowa nadsyłana przez Polskie Radio Lwów. Młodzi, nawet bardzo młodzi dziennikarze (większość z nich ma kilkanaście lat) opowiadają o tym, co ważne dla życia miasta. Ukazują problemy i radości mieszkańców Lwowa, ale też wiadomości z frontu, który znajduje się co prawda ok. 1050 km od miasta, ale ostrzały rakietowe gnębią całą Ukrainę.

A Lwów to wyjątkowe miasto. Nie tylko dlatego, że w nim mieszkamy, pracujemy, tworzymy, bawimy się, odpoczywamy, przeżywamy wzloty i upadki. Ma wyjątkowy klimat, który sprawia, że wszyscy czują się tu jak u siebie. Nie bez powodu - przecież Lwów to miasto wielu kultur, z niezwykłą i bardzo bogatą historią. Ta przeszłość promieniuje - także polskie dziedzictwo, którego ślady można znaleźć na każdym kroku.
O wszystkim tym mówimy na lwowskiej antenie, ale też od niedawna w Radiu Szczecin. "3 minuty ze Lwowa" - w każdą środę o 16:40.
O rosyjskim ataku na Lwów dronami-kamikadze typu Shahed, próbie przemytu 5 kg złotych monet oraz festiwalu teatralnym Złoty Lew, który na początku października odbędzie się we Lwowie. Posłuchaj.
Dzieci w Ukrainie, także we Lwowie, wróciły do szkół. Od 1 września zajęcia odbywają się stacjonarnie w budynkach szkolnych. O tym jak wygląda nauczanie w lwowskich szkołach i szkołach polonijnych w Szkocji opowiada Maria Pyż
„Wojna ma swój zapach” – mówią ci, którzy odwiedzili Dowheńke, maleńką wioskę, tuż przy granicy z Rosją. O tym, jak pachnie wojna, o zniszczeniach, zbrodniach, których dopuścili się tam Rosjanie oraz o pomocy. Posłuchaj.
O skutkach ataku rakietowego na Lwów, do którego doszło 15 sierpnia. To ważna data dla Polaków. Tego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego, na pamiątkę bitwy, która rozegrała się na przedpolu polskiej stolicy w 1920 roku. Zwycięska Bitwa Warszawska, będąca kluczowym wydarzeniem wojny polsko-bolszewickiej, pozwoliła Polakom odeprzeć bolszewików i obronić świeżo odzyskaną niepodległość. Mimo ataku Polacy mieszkający we Lwowie świętowali. Posłuchaj
O fałszywych alarmach o podłożeniu ładunków wybuchowych, skandalach związanych z fałszowaniem danych w punktach mobilizacyjnych, przemycie heroiny i… brunatnych niedźwiedziach.
123