Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Adam Guz / KPRM
Fot. Adam Guz / KPRM
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział Program przyśpieszenia inwestycji w sieć gazową Polski. Za sprawą tego programu gaz trafi do 300 gmin, a tym samym powstanie prawie 5 tysięcy sieci gazowych i 77 stacji LNG.
Program zainaugurowano w gminie Halinów, w województwie mazowieckim. To tam rozpocznie się gazyfikacja.

"Gaz jest dla nas bardzo ważnym krajowym źródłem energii"- mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości.

- Wydobywamy nieco ponad 4 miliardy metrów sześciennych z ponad 17, które zużywamy. Im więcej będziemy mogli sami wydobywać, a później przez sieć rozpowszechniać i używać w gospodarstwach domowych czy w przemyśle, tym bardziej będziemy niezależni od zewnętrznych źródeł gazu - powiedział Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że rozwój sieci gazowej przyniesie wiele korzyści dla kraju.

- Czyste powietrze, miejsca pracy w Polsce, oparcie się o nasze surowce energetyczne, inwestycje przez polskie spółki w polskich gminach i dzięki temu tworzone tam miejsca pracy - wymieniał premier.

Realizacja programu rozpocznie się w gminie Halinów. Zostaną tam zgazyfikowane miejscowości, takie jak: Kazimierów, Krzewina i Mrowiska. Wartość inwestycji to ponad 1,7 mln złotych, natomiast jej zakończenie planowane jest w 2019 roku.

Program gazyfikacji Polski realizuje Polska Spółka Gazownictwa z grupy PGNiG. Polska Spółka przeznaczy na ten cel dodatkowe środki w wysokości blisko 870 milionów złotych, które pochodzą z dywidendy z zysku PGNiG za 2017 rok.
Relacja Marty Szulborskiej/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty