Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.twitter.com/europarl_pl
Fot. www.twitter.com/europarl_pl
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zaproponował, by europosłowie przekazali dzisiejsze diety na odbudowę katedry Notre Dame.
Antonio Tajani mówił o tym na sesji plenarnej w Strasburgu przekazując wyrazy solidarności. Przekazali je także szefowie pozostałych unijnych instytucji - Rady Europejskiej Donald Tusk i Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

- Moje serce krwawi, tak jak serce nas wszystkich. Ta rana szybko się nie zagoi. Musimy wszyscy zaangażować się w odbudowę - powiedział szef europarlamentu.

Antonio Tajani dodał, że niektórzy deputowani sugerowali rozpoczęcie zbiórki pieniędzy już dziś. On sam zaproponował europosłom przekazanie wynagrodzenia za dzisiejszy udział w sesji plenarnej. Obecny w Strasburgu, z okazji debaty na temat brexitu przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk również przekazał wyrazy solidarności.

- Mówię to nie tylko jako szef Rady, ale także jako obywatel Gdańska, który w 90 procentach został zniszczony a później odbudowany. Wy także odbudujecie swoją katedrę. A my wszyscy powinniśmy się włączyć i pomóc w tej odbudowie. Wiem, ze Francuzi mogą to zrobić sami, ale tu nie chodzi tylko o pomoc materialną - powiedział Donald Tusk.

Na temat pożaru wypowiadał się także przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. - Płomienie strawiły budynek o ogromnej symbolice, stanowiącej o sile Francji - dodał i zapewnił, że Komisja zrobi wszystko, by pomóc w odbudowie.

Według straży pożarnej, ogień, który wybuchł poniedziałek przed godziną 19 w katedrze Notre Dame, nad ranem został opanowany. Pożar objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Jej iglica, sięgająca 93 metrów, jeden z symboli Paryża, runęła. Rektor katedry Patrick Chauvet powiedział, że ocalał skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi zabytkami, relikwiami i relikwiarzami: koroną cierniową oraz tuniką świętego Ludwika.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty