Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezydent Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że wstąpienie Polski do Unii Europejskiej było wynikiem starań i suwerennej decyzji narodu. O północy mija 15 lat od kiedy Polska przystąpiła do Wspólnoty.
Z tej okazji Andrzej Duda skierował do Polaków orędzie wyemitowane między innymi przez radiową Jedynkę i Polskie Radio 24.

"Członkostwo w Unii Europejskiej zmieniło na lepsze wiele dziedzin naszego życia" - powiedział prezydent w orędziu skierowanym do Polaków. Członkostwo - "stało się dla nas wyzwaniem, ale i przyniosło nam liczne korzyści. Otwarcie granic dało Polakom nowe możliwości, wiele polskich firm odniosło sukces w Europie, a Polska zmieniła się dzięki dobrze wykorzystanym środkom unijnym" - podkreślił Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, tych osiągnięć by nie było, gdyby nie wspólny wysiłek i ciężka praca Polaków. "Otwarcie granic nie było zapowiedzią łatwego życia, wspólny rynek nie oznaczał zniesienia konkurencji, a unijne pieniądze same niczego nie zdziałały, to my dobrze wykorzystaliśmy swoją szansę. Dlatego chcę z całą mocą pokreślić, że sukces 15 lat polskiego członkostwa w Unii Europejskiej, to wielki sukces nas wszystkich" - powiedział prezydent.

"Po latach izolacji za żelazną kurtyną jesteśmy częścią wielkiej europejskiej wspólnoty" - mówił. "Bierzemy odpowiedzialność za jej kształt i jej przyszłość, jesteśmy liderem inicjatywy Trójmorza, której celem jest gospodarczy sukces Europy Środkowej, działamy w grupie Wyszehradzkiej, współpracujemy ze wszystkimi państwami Europy".

Prezydent dodał, że miejsce Polski pozostaje w europejskiej wspólnocie. Wyraził przekonanie, ze idea europejska czerpiąca ze swoich źródeł i wspólnej tożsamości państw członkowskich pozostaje aktualna.

"Każdy, kto próbuje dziś wzniecić niepokój co do naszej obecności w Unii Europejskiej postępuje wbrew interesowi Polski. Naszym celem i zadaniem jest nowoczesna Polska w zjednoczonej Europie. Głęboko wierzę, że idea budowy Europy silnej, bezpiecznej i sprawiedliwej, wznoszonej na fundamencie wspólnej tożsamości, przetrwa współczesną próbę czasu i pozostanie dla naszej ojczyzny źródłem pomyślności. Tego życzę Polsce, Europie i nam wszystkim" - mówił w orędziu Andrzej Duda.

15 lat temu - 1 maja 2004 roku - Polska wraz z dziewięcioma innymi krajami dołączyła do Unii Europejskiej. Grono jej członków powiększyło się wówczas z 15. do 25. Było to największe w historii rozszerzenie Wspólnoty. Dziś tworzy ją 28 krajów.

Przystąpienie do niej poprzedziło referendum akcesyjne, w którym za wstąpieniem do Unii opowiedziało się ponad 77 procent głosujących rodaków.

Proces wejścia Polski do Unii, w tym negocjacji zasad, na jakich nasz kraj wstąpił do Wspólnoty, trwał blisko 15 lat. Jego ukoronowaniem było podpisanie w kwietniu 2003 roku w Atenach Traktatu Akcesyjnego, stanowiącego prawną podstawę rozszerzenia Unii Europejskiej. Podpisy złożyli przedstawiciele władz państw unijnej "piętnastki" oraz dziesięciu państw kandydujących.
Relacja Jolanty Turkowskiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty