Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/pisorgpl
Fot. twitter.com/pisorgpl
Trzydniowa konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy pod hasłem "Myśląc Polska 2019" ruszyła w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Główny cel to wypracowanie ostatecznego programu PiS przed jesiennymi wyborami do parlamentu. W trakcie wydarzenia odbędzie się 16 sesji plenarnych i ponad 60 paneli specjalistycznych. Podczas konwencji głos zabierze około 400 mówców, zarówno polityków, jak i ekspertów.

Konwencja rozpoczęła się minutą ciszy, zebrani uczcili w ten sposób pamięć trzech górników, którzy w poniedziałek zginęli w wyniku wybuchu w kopalni Murcki- Staszic.

Potem wystąpił wicepremier Piotr Gliński. - To podsumowanie naszej pracy, raport z tego, co zrobiono; jak wygląda realizacja naszych zobowiązań, a także wskazanie podstawowych kierunków nowych pomysłów programowych. Wiarygodność i praca dla ludzi to dwa wymiary naszej polityki dla Polski. Nie boimy się krytyki i otwartej debaty. Nie boimy się nowych wyzwań - deklarował wicepremier Gliński.

Wicepremier dodał, że dzięki założeniom, zrealizowanym w dużej mierze przez ostatnie trzy i pół roku, "Polska osiągnęła bezprecedensowy poziom rozwoju gospodarczego oraz dokonała ważnej zmiany o charakterze kulturowo-cywilizacyjnym".

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił, że 14 milionów Polaków żyje na obszarach, które są traktowane jako wykluczone komunikacyjnie. Jak podkreślił minister, ważne są inwestycje w kolej. - Nie tylko odbudowa szklaków kolejowych, ale także przywracanie połączeń kolejowych. Knurów, Lubin to miejsca, gdzie wróciły połączenia kolejowe. To jest myślenie, które towarzyszy nam w pracy na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. To przywracanie połączeń komunikacyjnych. To wielki program, który już przygotowujemy "Kolej plus" - dodał Adamczyk.

Innym programem walki z wykluczeniem komunikacyjnym jest Fundusz Dróg Samorządowych, który pomaga remontować i przebudowywać lokalne drogi służące mieszkańcom w dotarciu do szkół czy zakładów pracy.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił podczas jednego z paneli, że Prawo i Sprawiedliwość od objęcia rządów buduje niezależność energetyczną Polski.

Piątkowe sesje plenarne dotyczyły: odpowiedzialnego rozwoju, ochrony środowiska, społeczeństwa obywatelskiego oraz polityki energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego.

W sobotę planowane są kolejne sesje i panele, a także wystąpienia liderów partii wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy: prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przewodniczącego Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry oraz szefa Porozumienia Jarosława Gowina.

Poza tym przewidziane są wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego i byłej wicepremier Beaty Szydło.

Konwencja potrwa do niedzieli. Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział, że prace nad programem rozpoczną się tuż po konwencji programowej w Katowicach.
Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR).
Relacja Joanny Opas (IAR).
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił, że 14 milionów Polaków żyje na obszarach, które są traktowane jako wykluczone komunikacyjnie. Jak podkreślił minister, ważne są inwestycje w kolej.
Relacja Joanny Opas (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty