Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. pixabay.com / Regenwolke0 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Regenwolke0 (CC0 domena publiczna)
Tysiące osób będą we wtorek uczestniczyły w uroczystościach Bożego Narodzenia w Betlejem.
Palestyńskie miasto, położone obok Jerozolimy, jest w tych dniach centrum wydarzeń dla katolików i gości z całego świata. Władze miasta oczekują, że w czasie katolickiego, jak i późniejszego, prawosławnego Bożego Narodzenia, Betlejem odwiedzi półtora miliona gości.

Uroczystości w miejscu narodzin Chrystusa rozpoczną się około 11.00 polskiego czasu. Wtedy to przez centrum miasta przejdzie tradycyjna parada harcerzy, a do Betlejem przyjedzie łaciński patriarcha Jerozolimy arcybiskup Pierbattista Pizzaballa.

O północy miejscowego czasu rozpocznie się uroczysta Pasterka. Bożonarodzeniowa msza nie jest odprawiana w grocie, gdzie miał narodzić się Chrystus, bo ta znajduje się w administrowanej przez kościół prawosławny Bazylice Narodzenia. Msza celebrowana jest w stojącym obok kościele świętej Katarzyny, a dopiero na jej koniec procesja przechodzi do Groty Narodzenia. Pasterki odprawiane są także na polach pasterskich w Beit Sahur w okolicach Betlejem.

W tym roku palestyńskie władze liczą na przyjazd większej liczby turystów niż w latach poprzednich. Wszystko dzięki wyremontowanej właśnie części Bazyliki Bożego Narodzenia, a także prowadzącej do centrum Drogi Gwiazdy, którą mieli iść Maryja z Józefem. W kościele świętej Katarzyny jest też niewielki fragment żłóbka w którym Maryja miała urodzić Jezusa. Drewniana relikwia została zwrócona Palestyńczykom przez papieża Franciszka.

W pierwszy dzień świąt w Betlejem także odprawione zostaną uroczyste msze w kościele świętej Katarzyny.

Na tegoroczne święta Bożego Narodzenia nie przyjadą palestyńscy chrześcijanie z Gazy. W przeciwieństwie do lat ubiegłych, w tym roku Izrael nie wydał kilkuset osobom pozwoleń na wyjazd do Jerozolimy i na Zachodni Brzeg.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

Posłuchaj najnowszych Wiadomości Radia Szczecin

Archiwum informacji

poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty