Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Sławomir Cenckiewicz. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Sławomir Cenckiewicz. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej profesor Sławomir Cenckiewicz powiedział, że wypowiedzi Władimira Putina na temat genezy drugiej wojny światowej przekładają się na opinie rosyjskich historyków.
Na antenie Polskiego Radia 24, historyk zwrócił uwagę na fakt, że ogół rosyjskich archiwów znajduje się pod pieczą służb specjalnych, ze służbami kojarzeni są też naukowcy zajmujący się tematyką wojny i roli w niej poszczególnych państw.

- Jeden z profesorów Uniwersytetu Moskiewskiego Fiodor Gajda powiedział wprost, że Polska jest wybrana jako kozioł Federacji Rosyjskiej, w całej tej strategii historycznej i że sojusznikiem Rosji w tej akcji przeciwko Polsce, związanej z przebiegiem II wojny światowej i związanej z zagładą Żydów, jest Izrael - powiedział Cenckiewicz.

Historyk dodał, że Rosja prowadzi politykę historyczną na wielu poziomach, między innymi wydawane są książki o przedwojennych i wojennych relacjach tego kraju z Polską. Ponadto - jak mówił - już w PRL sowiecka propaganda zarzucała Polakom antysemityzm.
- Sojusznikiem Rosji w tej akcji przeciwko Polsce, związanej z przebiegiem II wojny światowej i związanej z zagładą Żydów, jest Izrael - powiedział Cenckiewicz.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty