Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Juhana Pohjola. Źródło: lhpk.fi
Juhana Pohjola. Źródło: lhpk.fi
Prokurator Generalny Finlandii prowadzi wstępne śledztwo wobec luterańskiego księdza, którego podejrzewa o podżeganie do nienawiści wobec osób LGBT.
Chodzi o opublikowaną na stronie internetowej Ewangelicko-Luterańskiej Diecezji Misyjnej, broszurę, w której homoseksualizm nazywany jest zaburzeniem.

Zdaniem Prokuratora Generalnego zawarte w niej treści dyskryminują osoby homoseksualne, a publikując broszurę w internecie Juhana Pohjola, ksiądz i redaktor naczelny wydawnictwa Fundacji Luterańskiej, podżega tym samym do nienawiści.

Publikacja zatytułowana „Mężczyzną i kobietą ich stworzył" traktuje o tym, jak, bardzo w ciągu ostatnich lat, zmieniły się poglądy Finów na temat rodziny oraz relacji osób homoseksualnych.

Autorem powstałej w 2004 roku broszury, jest lekarz psychiatra i były minister spraw wewnętrznych Finlandii, Päivi Räsänen. Utrzymuje w niej, że obecne poglądy większości fińskiego społeczeństwa na te tematy, są sprzeczne z wiarą chrześcijańską, a homoseksualne relacje nazywa zaburzeniem.

Räsänen kilka miesięcy temu był w centrum zainteresowania prokuratury po tym, jak na Twitterze skrytykował hierarchów fińskiego Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła za uczestnictwo w imprezach promujących ideologię LGBT.

Ewangelicko-Luterańska Diecezja Misyjna w Finlandii powstała w 2013 roku w związku z narzuceniem biskupom i księżom konieczności uznawania ordynacji kobiet, i przyjęcia wielu niezgodnych z Biblią i luterańskimi Księgami Symbolicznymi zasad moralno-etycznych.

Obecnie w Finlandii Diecezja Misyjna ma 37 księży i 30 kościołów.
Relacja Przemysława Gołyńskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty