Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Zasiłek przysługuje matce lub ojcu dziecka, a otrzymuje go ten rodzic, który wystąpi o jego wypłatę. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Zasiłek przysługuje matce lub ojcu dziecka, a otrzymuje go ten rodzic, który wystąpi o jego wypłatę. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Rząd ogłosi w środę z jakiej formy pomocy będą mogli skorzystać rodzice i opiekunowie z powodu zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków. Na razie dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 3 maja.
Jest jednak szansa, że będzie on przedłużony do 24 maja, czyli do czasu zawieszenia zajęć w placówkach - podkreślił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed.

Zaznaczył, że zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego zorganizowane zostaną dodatkowe zajęcia dla dzieci, które będą połączone z dodatkowym zasiłkiem. Ten dodatkowy zasiłek dotyczy sytuacji, kiedy dzieci nie będą miały możliwości skorzystania z dodatkowych zajęć.

Wiceminister Szwed przypomina, że aby otrzymać zasiłek opiekuńczy trzeba będzie tak jak dotychczas złożyć wniosek.

Zasiłek przysługuje matce lub ojcu dziecka, a otrzymuje go ten rodzic, który wystąpi o jego wypłatę.

Wiceminister przypomina też, iż dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko rodzicom dzieci do lat ośmiu ale również ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności i do lat 18, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych w przypadku zamknięcia placówki, do której te osoby uczęszczały.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty