Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Przemysław Gołyński [Radio Szczecin]
Fot. Przemysław Gołyński [Radio Szczecin]
Siedmiu na dziesięciu mieszkańców Szwecji ufa, że obrana przez tamtejsze władze sanitarne strategia walki z epidemią koronawirusa, jest słuszna. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez jeden ze szwedzkich dzienników.
Choć liczba zgonów z powodu COVID-19 jest tam wielokrotnie wyższa, niż w innych krajach nordyckich, to mieszkańcy Szwecji mają zaufanie do instytucji państwa bezpośrednio odpowiedzialnych za zdrowie i bezpieczeństwo obywateli.

O tym, że główny epidemiolog kraju Anders Tegnell to człowiek na właściwym miejscu, przekonanych jest 69 procent Szwedów. Nie ufa mu tylko 11 procent respondentów. Podobnie oceniany jest Urząd Zdrowia Publicznego. Nieco gorzej w sondażu IPSOS dla Dagens Nyheter wypada Krajowy Zarząd ds. Zdrowia i Opieki Społecznej, do którego działań zaufanie ma 45 procent badanych. Nieco ponad połowa respondentów dobrze ocenia również tamtejszą Agencję Ochrony Cywilnej.

Szwecja zdecydowała się obrać inną drogę walki z koronawirusem niż reszta Europy. Władze nie wydają zakazów, a głównie tylko apelują do społeczeństwa, aby w czasie epidemii przestrzegać środków bezpieczeństwa.

Kilka dni temu Anders Tegnell w wywiadzie dla dziennika Aftonbladet przyznał, że nie jest przekonany o tym, czy opracowana przez niego strategia walki z epidemią jest słuszna.

W sondażu przeprowadzonym w dniach 14-26 kwietnia wzięło udział 1194 dorosłych osób.

W Szwecji do tej pory na COVID-19 zachorowało ponad 22 tysiące osób. Odnotowano 2 669 zgonów.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty