Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Od 1 czerwca szpitale jednoimienne będą sukcesywnie przywracane do normalnej pracy - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Powrót do funkcjonowania sprzed epidemii rozpocznie się w tych placówkach, gdzie jest najmniej nowych zakażeń i nowych pacjentów.

Minister Szumowski powiedział, że w szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych przebywa 2200 pacjentów. Obecnie w "województwie lubuskim na 200 łóżek jest dwóch pacjentów, w województwie warmińsko-mazurskim na blisko 170 łóżek jest 17 pacjentów, w Podlaskiem na 540 łóżek jest też 17 pacjentów" - dodał szef resortu zdrowia.

Łukasz Szumowski zaznaczył, że przywracanie szpitali jednoimiennych do normalnego funkcjonowania nie oznacza likwidacji tej sieci szpitali. "Pozostawiamy oczywiście oddziały zakaźne jako ten bufor, gdzie również mamy jeszcze sporo wolnych łóżek" - powiedział minister podkreślając, że obecnie ważniejsze jest, żeby szpitale wracały jak najszybciej do normalnego funkcjonowania. "Żeby pacjenci mogli mieć diagnostykę, badania profilaktyczne i planowe operacje." Dodał, że jeżeli szpitale zakaźne jednoimienne będą potrzebne, zawsze można je uruchomić.

Sieć szpitali jednoimiennych została utworzona w marcu, po wykryciu pierwszych przypadków COVID-19 w Polsce. Początkowo w sieci było 19 placówek.
Relacja Barbary Góry [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty