Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Aby otrzymać zasiłek trzeba złożyć wniosek do ZUS - przypomina rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Aby otrzymać zasiłek trzeba złożyć wniosek do ZUS - przypomina rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Rodzice mogą być spokojni - dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca. Stało się tak dzięki rozporządzeniu Rady Ministrów - informuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej.
Wiceminister Stanisław Szwed podkreśla, że zasiłek wciąż przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem. Przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również tym rodzicom, którzy mimo otwarcia na przykład żłobka zdecydują się osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem.

Aby otrzymać zasiłek trzeba złożyć wniosek do ZUS - przypomina rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Wyjaśnia, że zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio ZUS. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tak zwanych ogólnych zasadach.
Wiceminister Stanisław Szwed podkreśla, że zasiłek wciąż przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem.
Aby otrzymać zasiłek trzeba złożyć wniosek do ZUS - przypomina rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty