Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / corgaasbeek (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / corgaasbeek (CC0 domena publiczna)
Ambasador Włoch w Sztokholmie skrytykował wypowiedź głównego epidemiologa Szwecji, Andersa Tegnella na temat włoskiego systemu ochrony zdrowia. To już druga reakcja włoskiej ambasady na słowa szwedzkiego urzędnika.
Mario Cospito napisał w środę na stronie internetowej ambasady Republiki Włoskiej, że jest zmuszony ponownie sprostować błędne stwierdzenia, jakie znalazły się w wypowiedzi Andersa Tegnell'a dla szwedzkiego radia. Chodzi o te słowa:

- Byłem przekonany, że nowoczesny i bogaty kraj, jakim jest Szwecja, będzie mógł lepiej ochronić ludzi starszych przed pandemią koronawirusa. Nie powinniśmy byli dopuścić do takiej sytuacji, jaka miała miejsce w Chinach lub nawet we Włoszech, gdzie na ten cel przeznacza się mniej środków - mówił Tegnell.

Ambasador Cospito podkreślił, że włoski system ochrony zdrowia - według WHO - jest pod względem wydajności i efektywności drugim najlepszym na świecie, a rząd przeznacza na ten cel 6,5 procent PKB. Szwedzki zajmuje w tej klasyfikacji 23. pozycję.

Włoski dyplomata napisał również, że ilość miejsc szpitalnych jest w jego kraju znacznie większa niż w Szwecji oraz że Włosi żyją średnio o ponad rok dłużej niż Szwedzi.

Włoska ambasada pierwszy raz skrytykowała Tegnella już 11 marca po tym, jak szwedzki epidemiolog stwierdził, że Szwecja jest lepiej przygotowana na walkę z pandemią niż Włochy.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty