Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / kropekk_pl (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / kropekk_pl (CC0 domena publiczna)
We Włoszech aplikacja Immuni, śledząca przemieszczanie się posiadacza smartphona i jego kontakty z innymi osobami, jest najczęściej pobieraną aplikacją w kraju.
Pobranie jej jest dobrowolne i ma służyć wczesnemu wykrywaniu nowych ognisk koronawirusa i ostrzeganiu o możliwości zakażenia. Tylko w ciągu jednej doby, zalecaną przez włoskie służby sanitarne aplikację Immuni ściągnęło aż pół miliona Włochów.

- Aplikację doceniono za jej prostotę, a obywatele zrozumieli jak bardzo jest przydatna - powiedziała minister innowacji i dygitalizacji Paola Pisano.

Jako pierwsze, w najbliższy poniedziałek aplikację zintegrują z systemem opieki zdrowotnej Liguria, Marche, Abruzja i Apulia, reszta kraju - w kolejnym tygodniu. Wobec wątpliwości dotyczących danych osobowych, ministerstwo zdrowia podaje, że aplikacja informuje użytkowników, że mieli kontakt z zarażonym oraz jakie jest ryzyko z tym związane i zachęca do kontaktu z lekarzem, który oceni faktyczne prawdopodobieństwo zarażenia.

W części regionów przeprowadzone zostaną testy, które pomogą zrozumieć jak działa system i czy raporty aplikacji są spójne z tamtejszą sytuacją zdrowotną. Pierwsze testy odbędą się tam, gdzie liczba zarażonych jest niska - ułatwi to weryfikację.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty