Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
Ministerstwo Zdrowia informuje o nowych 312 przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Łącznie w niedzielę zanotowano 575 zakażeń i cztery zgony.
Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował na antenie Polskiego Radia 24, że na ogólną liczbę zakażeń w Polsce rzutuje sytuacja w kopalni Zofiówka.

- To głównie te dwa dni: sobota i niedziela, zakażenia w tej kopalni rzutują na wynik dzienny. W sobotę mieliśmy 576 przypadków, to blisko 350 przypadków było tylko z tej kopalni. Gdybyśmy sami nie zrobili tego przesiewu w kopalniach i nie testowali kolejnych kopalni, tych wyników nigdy byśmy nie poznali, ponieważ zakażenia wśród górników w 95 procentach są bezobjawowe - powiedział Andrusiewicz.

Najwięcej przypadków w niedzielne popołudnie odnotowano w województwie łódzkim - 119. Rozszerza się ognisko koronawirusa związane z zakładem produkującym lody i mrożonki w Działoszynie w Łódzkiem. Kilka dni temu badania potwierdziły tam 56 przypadków infekcji. Dziś wykazały kolejnych 26 zakażeń. Jak mówi starosta pajęczański Zbigniew Gajęcki, w sumie to 82 zakażenia, a nie spłynęły jeszcze wszystkie wyniki.

- Dzisiaj otrzymaliśmy wyniki badań tych 101 wymazów, które były pobrane w piątek. Mamy 94 wyniki i 26 z nich jest dodatnich. Trudno mi powiedzieć ile z 26 osób to są mieszkańcy powiatu pajęczańskiego. W tym zakładzie pracują też mieszkańcy powiatów wieluńskiego i kłobuckiego - powiedział Gajęcki.

Wszystkie zakażone osoby czują się dobrze, większość z nich nie ma objawów, niektórzy mówią o odczuciu przypominającym lekkie przeziębienie - dodaje starosta pajęczański. - Cały czas działa punkt pobrań drive-thru. W sobotę zostało przebadanych kolejne 160 osób, czekamy na wyniki. Zobaczymy, jaka będzie skala zachorowań. Myślę, że w poniedziałek będziemy podejmować decyzje - dodał.

Jeżeli kolejne badania wykażą znaczną liczbą osób zakażonych, powiatowa inspekcja sanitarna - w porozumieniu ze starostwem - rozważa przeprowadzenie badań przesiewowych dla wszystkich mieszkańców powiatu. W samym Działoszynie obowiązują ostrzejsze zalecenia sanitarne. Nadal zamknięte są szkoły, przedszkola i żłobki oraz inne instytucje publiczne.

Na Śląsku w niedzielne popołudnie potwierdzono 108 nowych zakażeń. Są to - jak podano - zakażenia u rodzin górników. W województwie mazowieckim odnotowano 36 nowych zakażeń, w Małopolsce 25, w województwie podlaskim 9, a w Wielkopolsce - 6. Sanepid z Dolnego Śląska poinformował o 4 nowych przypadkach, a ten z Lubelszczyzny o 2.

Do tej pory patogen potwierdzono w kraju u 26 561 osób.

Według danych resortu, zmarły dwie kolejne osoby - to 59-latek z Tychów oraz 75-letnia kobieta ze Starachowic. Tym samym śmiertelny bilans COVID-19 w Polsce wzrósł do 1157.

Z podanych w niedzielę przez ministerstwo danych wynika, że COVID-19 pokonało 12 855 ludzi. W szpitalach pozostaje 2 tysiące osób.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty