Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezydent Donald Trump potwierdził zamiar redukcji wojsk amerykańskich w Niemczech do 25 tysięcy. Jako powód podał zbyt niskie wydatki obronne Niemiec oraz niekorzystne dla Stanów Zjednoczonych relacje handlowe.
Tłumacząc swoja decyzję o wycofaniu części wojsk USA z Niemiec Donald Trump przypomniał, że Niemcy od dawna nie wywiązują się z przyjętego w ramach NATO zobowiązania przeznaczenia 2% PKB na obronność. Wskazał też na współpracę Berlina z Moskwą przy budowie gazociągu Nordstream 2.

- Dlaczego Niemcy płacą Rosji miliardy za energię, podczas gdy my mamy chronić Niemcy przed Rosją. To tak nie działa - tłumaczył amerykański prezydent. Donald Trump dodał, że obecność żołnierzy USA w Niemczech przynosi temu krajowi korzyści gospodarcze.

- Tak więc Niemcy zyskują, a bardzo źle nas traktują w kwestiach handlowych jako członek Unii Europejskiej. Prowadzimy negocjacje handlowe, ale w tym momencie nie jestem usatysfakcjonowany układem, który oni chcą zawrzeć - dodał.

W ubiegłym tygodniu dziennik Wall Street Journal poinformował, że zgodnie z decyzją prezydenta Donalda Trump Stany Zjednoczone zredukują liczebność swoich sił w Niemczech z obecnych 34,5 do 25 tysięcy. Do tego samego poziomu ma tez zostać zmniejszony górny limit liczebności żołnierzy amerykańskich, który obecnie wynosi 52 tysiące.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty