Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Przewodniczący PKW podziękował wyborcom za udział w wyborach pomimo pandemii, lokalnych powodzi i upałów oraz pracownikom komisji wyborczych, służbom i kandydatom. źródło: PKW
Przewodniczący PKW podziękował wyborcom za udział w wyborach pomimo pandemii, lokalnych powodzi i upałów oraz pracownikom komisji wyborczych, służbom i kandydatom. źródło: PKW
Przewodniczący PKW, sędzia Sylwester Marciniak powiedział, że według cząstkowych danych Andrzej Duda wygrał I turę wyborów, zdobywając 43,67% głosów. W II turze znajdzie się też Rafał Trzaskowski - 30,34%. Frekwencja, według cząstkowych danych wyniosła: 64.4%. Wyniki podano na konferencji prasowej PKW o godz. 10. Podliczono 99,78% obwodów.
Na Szymona Hołownię zagłosowało 13,85% wyborców.

Tuż za podium znalazł się Krzysztof Bosak, który otrzymał, według cząstkowych danych niespełna 1 milion 400 tysięcy głosów, czyli 6,75%.

Władysław Kosiniak-Kamysz otrzymał ponad 457 tysięcy głosów, czyli 2,37%. Robert Biedroń otrzymał ponad 425 tysięcy głosów - procentowo 2,21%. Pozostali kandydaci uzyskali poniżej 1% głosów.

Przewodniczący PKW podziękował wyborcom za udział w wyborach pomimo pandemii, lokalnych powodzi i upałów oraz pracownikom komisji wyborczych, służbom i kandydatom. Dodał, że odnotowano 350 przestępstw i wykroczeń w związku z wyborami.

- Biorąc pod uwagę liczbę 30 milionów wyborców, to się okazuje jedno zdarzenie na mniej więcej 100 tysięcy wyborców. Jest to naprawdę znikoma ilość - zauważył.

Odniósł się do sprawy nieważnych kart do głosowania. Powiedział, że ich liczba będzie znana po przeliczeniu wszystkich głosów. Przewodniczący PKW zapewnił, że liczba ta w żadnym stopniu nie wpłynie na wynik głosowania.

Sędzia Marciniak podkreślił, że w każdych wyborach część kart jest nieważna, ponieważ brakuje na nich stempla Obwodowej Komisji Wyborczej.

W jesiennych wyborach do parlamentu z tego powodu unieważniono około 1 tysiąca kart wyborczych.


Relacja Przemysława Lisa [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty