Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pl.wikipedia.org/wiki/US Air Force from USA
Fot. pl.wikipedia.org/wiki/US Air Force from USA
NATO ma nowe, wielozadaniowe samoloty. Pierwsza z ośmiu maszyn przeznaczona do transportu i tankowania w powietrzu wylądowała na lotnisku w holenderskim Eindhoven i tym samym została oficjalnie dostarczona Sojuszowi.
Samolot będzie służyć specjalnej jednostce lotniczej, stworzonej przez sześć krajów NATO.

Wyprodukowany przez koncern Airbus samolot o nazwie A330 MRTT to przystosowana do potrzeb wojska wersja popularnej pasażerskiej maszyny. Nowy model może przewozić zarówno żołnierzy, jak i ładunki wojskowe, a także jest latającą cysterną, czyli może tankować inne samoloty w powietrzu.

Jak mówi zastępca sekretarza generalnego NATO Camille Grand, jeszcze przed oficjalną uroczystością samolot sprawdził się w walce z koronawirusem w Europie. “Pierwsze loty maszyny związane były z COVID-19. Przewoziła leki i sprzęt medyczny po całej Europie. Ponieważ jest też dostosowana do potrzeb ewakuacji medycznej, to przewiozła już pacjentów z Francji do Niemiec” - dodaje Grand.

W ramach specjalnego programu NATO do 2024 roku koncern Airbus dostarczy siedem kolejnych maszyn A330 MRTT. Wszystkie będą służyły jednostce lotniczej Sojuszu. Stworzyły ją Belgia, Czechy, Niemcy, Luksemburg, Holandia i Norwegia.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty