Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Fot. twitter.com/fraser_rush
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Fot. twitter.com/fraser_rush
Katedra Notre Dame zostanie odbudowana w taki sposób, aby po remoncie była jak najbliższa stanowi sprzed pożaru. Taką informację przekazuje portal Vatican News.
Prezydent Emmanuel Macron wkrótce po pożarze katedry obiecał, że jej odbudowa potrwa 5 lat a katedra będzie jeszcze piękniejsza niż przed pożarem.

Macron dopuszczał bowiem możliwość, że dodany do niej zostanie element architektury współczesnej. Historycy sztuki i konserwatorzy zabytków wzywali do opamiętania. Już w dwa tygodnie po pożarze wystosowali petycję do prezydenta, prosząc go o rozwagę.

Ostatecznie Pałac Elizejski podał, że prezydent Emmanuel Macron wycofuje się ze swych wcześniejszych pomysłów, a Krajowa Komisja Dziedzictwa i Architektury jednomyślnie zatwierdziła projekt wiernej odbudowy Notre Dame.

15 kwietnia 2019 roku, wybuchł pożar w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Spłonęła drewniana konstrukcja stropu świątyni, której budowa rozpoczęła się w XII wieku i trwała 180 lat. Całkowicie zapadł się dach katedry, gdy runęła XIX-wieczna iglica, umieszczona na centralnej wieży dachu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty