Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Płonące domy przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie w roku 1944. Fot. www.wikipedia.org / Chruściel (CC0 domena publiczna)
Płonące domy przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie w roku 1944. Fot. www.wikipedia.org / Chruściel (CC0 domena publiczna)
Polonia oraz Polacy mieszkający w Niemczech oddają hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego odbędzie się pokaz filmu "Konspiratorki - Zapomniane Polki na frontach II wojny światowej" w reżyserii Paula Meyera.
Na podhamburskim cmentarzu Neuer Friedhof przy pomniku-mogile Powstańców Warszawskich odbędzie się spotkanie modlitewne. W większości polskich kościołów zostaną odprawione msze święte w intencji powstańców.

W Hamburgu uroczystości ku czci poległych w Powstaniu Warszawskim rozpoczną się o godzinie 17 przy zbiorowym grobie 17 Powstańców Warszawskich. Uroczystości zorganizował tamtejszy Konsulat Generalny oraz Polska Misja Katolicka w Hamburgu.

Berliński oddział Instytutu Pileckiego zorganizował pokaz filmu i dyskusję na temat "Powstanie Warszawskie z perspektywy kobiet - agentek wywiadu".

- Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego otwarta jest też wystawa, na której można znaleźć historię Powstania Warszawskiego i oczywiście opowieść o udziale rotmistrza w walkach na Woli - powiedziała kierownik berlińskiego oddziału, Hanna Radziejowska.

Ambasada RP w Berlinie wspólnie ze Związkiem Polaków w Niemczech, Polonią United - Polonijną Kadrą Berlina, Polskim Klubem Olimpijskim w Berlinie oraz Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie 8 sierpnia organizują Bieg Pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944.

Bieg objął honorowym patronatem Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec, profesor Andrzej Przyłębski.
Relacja Waldemara Maszewskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty