Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Chcemy, aby podstawowym modelem pracy w nowym roku szkolnym, był model tradycyjny, w którym dzieci spotykają się z nauczycielami, a zajęcia odbywają się w szkołach - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Rok szkolny ma rozpocząć się 1 września tradycyjnie w szkołach. Wtedy uczniowie mają poznać swoje plany zajęć.
W związku z epidemią koronawirusa wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia resort edukacji przygotował wytyczne dla szkół mówiące o tym, jak zorganizować pracę szkół, aby uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkół mogli czuć się bezpiecznie. Ministerstwo nie przewiduje wprowadzenia obowiązku zasłaniania ust i nosa, ale będzie to możliwe dla chętnych.

- Tam, gdzie będzie większa grupa, powinno to obowiązywać, natomiast podczas tych standardowych zajęć nie przewidujemy takiego obowiązku - powiedział na konferencji Dariusz Piontkowski.

Minister informował, że nadal będą obowiązywały zasady higieny osobistej dotyczące mycia rąk przy wejściu do szkoły, przy posiłkach i po skorzystaniu z toalety. Przestrzegane będzie czyszczenie pomieszczeń - dezynfekcja ma odbywać się przynajmniej raz dziennie. Wietrzone mają być sale i inne pomieszczenia wspólne. Do szkół mają przychodzić tylko zdrowi uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły, którzy nie mają objawów infekcji dróg oddechowych. Ministerstwo chce ograniczyć do minimum kontakty z osobami z zewnątrz - te osoby mają zasłaniać usta i nos, obowiązuje ich wymóg dezynfekcji rąk. Uczniowie nie powinni dzielić się swoimi przyborami z innymi uczniami - zaznaczał minister edukacji narodowej.

Dariusz Piontkowski poinformował, że przy opracowywaniu wytycznych zbierano informacje o tym, jak funkcjonować będą szkoły w innych państwach europejskich.
Relacja Katarzyny Ingram [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty