Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Do rozpędzenia opozycyjnej demonstracji w Mińsku milicja użyła granatów hukowych. W okolicy głównego posterunku milicji na ulicy Orłowskiej słychać było również strzały.
Akcja protestu białoruskiej opozycji miała początkowo spokojny przebieg. Wzięło w niej udział około 100 tysięcy ludzi.

Milicja do rozpędzenia demonstracji przystąpiła pod koniec protestu, około godziny 17:00 czasu lokalnego, gdy zaczęło się ściemniać. Wiadomo już o co najmniej jednej osobie, która odniosła obrażenia z powodu eksplozji granatów hukowych.

Obrońcy praw człowieka informują również o zatrzymaniu co najmniej kilkudziesięciu osób. Na razie nie wiadomo, dlaczego doszło do interwencji służb porządkowych. Demonstracja białoruskiej opozycji nosiła pokojowy charakter.

Do masowych zatrzymań demonstrantów doszło także w Grodnie, Brześciu i Homlu. Protesty przeciwko rządom prezydenta Aleksandra Łukaszenki odbyły się we wszystkich większych miastach kraju.

Interwencje milicyjnego OMON-u miały miejsce również w innych dużych miastach kraju. Według informacji mediów, w Grodnie zatrzymano około 100 osób, w tym historyka, profesora Aleksandra Kraucewicza, który wykładał na wielu białoruskich i polskich uniwersytetach.

W Brześciu zatrzymano około 40 osób, a w Homlu kilkunastu demonstrantów. Do zatrzymań doszło też w Witebsku, Nowwopołocku, Reczycy, Lidzie i Borysowie.
Relacja Włodzimierza Paca [IAR]
Relacja Włodzimierza Paca [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty