Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Arcybiskup Stanisław Gądecki - luty 2020 Fot. twitter.com/EpiskopatNews
Arcybiskup Stanisław Gądecki - luty 2020 Fot. twitter.com/EpiskopatNews
Biskupi wezwali w środę do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, wyrażania poglądów bez użycia przemocy i poszanowania godności każdego człowieka.
Oświadczenie opublikowano po zebraniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski - mówi rzecznik Episkopatu, ksiądz Leszek Gęsiak.

- Biskupi wyrazili niepokój w związku z eskalacją napięcia społecznego i agresji, przypadkami niszczenia mienia publicznego, dewastacji kościołów czy uniemożliwiania sprawowania liturgii. Polityków i uczestników debaty społecznej wezwali do przeanalizowania przyczyn zaistniałej sytuacji, szukania dróg wyjścia z w duchu prawdy i dobra wspólnego bez instrumentalizowania spraw wiary i Kościoła. Biskupi poprosili również wszystkich wierzących o post, jałmużnę i modlitwę o pokój społeczny - powiedział.

Biskupi podziękowali duszpasterzom i wszystkim wiernym świeckim, którzy stają w obronie swoich kościołów.

"Nikt nie potrafi lepiej obronić Kościoła i obiektów sakralnych niż wspólnota wierzących. Dziękujemy także służbom porządkowym. Kościół chce pozostać otwarty dla wszystkich ludzi niezależnie od ich przynależności w życiu społecznym i politycznym" - napisali.

W skład Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski wchodzą: abp Stanisław Gądecki - przewodniczący KEP, abp Marek Jędraszewski - wiceprzewodniczący KEP, bp Artur Miziński - sekretarz generalny KEP, kard. Kazimierz Nycz, abp Stanisław Budzik, abp Andrzej Dzięga, abp Józef Kupny, abp Wojciech Polak, abp Grzegorz Ryś, abp Wiktor Skworc, bp Andrzej Czaja, bp Piotr Turzyński oraz bp Damian Bryl.

Po tym, jak w czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją w wielu miastach w Polsce odbywają się protesty. Ich kulminacja miała miejsce w niedzielę.

Proaborcyjna akcja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet miała hasło "Słowo na niedzielę".

Manifestanci dewastowali kościoły, pomniki, przerywali niedzielne Msze święte, protestowali na ulicach wykrzykując wulgarne hasła i blokowali wejście wiernym do świątyń.

Zdarzały się też słowne ataki na kapłanów, wiernych, modlących się na ulicach oraz osoby, które chroniły wejścia do kościołów. Protestujący wdarli się też do niektórych świątyń z transparentami, zakłócając Msze święte. Rozrzucali ulotki, skandowali proaborcyjne hasła oraz trzymali transparenty z symbolem protestów - błyskawicą.

Warszawski Strajk Kobiet, inicjator protestów w Warszawie i wielu miastach Polski, opublikował na jednym z portali społecznościowych adresy i numery telefonów sędzi TK Krystyny Pawłowicz, Kai Godek, działaczki Pro-Life, Bartłomieja Wróblewskiego, posła PiS zachęcając do protestów.

Jak poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński tylko w miniony weekend w związku z organizowanymi demonstracjami policja zabezpieczała 386 kościołów. Odnotowano 22 wtargnięcia na Msze święte i 79 uszkodzeń elewacji. Zatrzymano 76 osób. W 101 przypadkach postępowania prowadzi prokuratura.

Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński wezwał do obrony Kościoła. W oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych powiedział, że celem ataków na kościoły jest zniszczenie Polski.

APEL RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W SPRAWIE OCHRONY ŻYCIA I POKOJU SPOŁECZNEGO

Dzisiaj, kiedy przez nasz kraj przetacza się fala ulicznych protestów, Papież Franciszek w czasie audiencji ogólnej skierował ważne i znaczące słowa do Polaków. Przypomniał w nich św. Jana Pawła II, który „zawsze wzywał do szczególnej miłości wobec słabych i bezbronnych, i do ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci”.

Słowa te wpisują się w nieustanne wołanie Kościoła o ochronę, także prawną, życia każdego człowieka, również nienarodzonego, zgodnie z przykazaniem „Nie zabijaj”.
Papież Franciszek prosił dzisiaj Boga, „aby obudził w sercach wszystkich szacunek dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych, i dał siłę tym, którzy je przyjmują i troszczą się o nie, także wtedy, gdy wymaga to heroicznej miłości”.

Przykazanie miłości nakłada na nas ważny obowiązek troski, pomocy i ochrony, której potrzebują matki i rodziny przyjmujące i wychowujące chore dzieci. Dziękujemy wszystkim wspólnotom i instytucjom, które od lat to robią i zwracamy się z apelem do parafii, ruchów katolickich i innych organizacji kościelnych, o podejmowanie konkretnych inicjatyw wychodzących naprzeciw tym, którzy takiej pomocy, tak indywidualnej, jak i instytucjonalnej, potrzebują i będą potrzebować. Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem i wspierał chroniące je inicjatywy.


Z wielkim bólem obserwujemy eskalację napięcia społecznego i agresji. Niepokojem napawają również wulgarny język, którym posługuje się część protestujących, niszczenie mienia społecznego, przypadki dewastacji kościołów, profanacji miejsc świętych czy uniemożliwianie sprawowania w nich liturgii. Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka.

Polityków i wszystkich uczestników debaty społecznej prosimy, w tym dramatycznym czasie, o dogłębne analizowanie przyczyn zaistniałej sytuacji i szukanie dróg wyjścia w duchu prawdy i dobra wspólnego, bez instrumentalizowania spraw wiary i Kościoła.

Dziękujemy duszpasterzom i wszystkim wiernym świeckim, którzy odważnie stają w obronie swoich kościołów. Nikt nie potrafi lepiej obronić Kościoła i obiektów sakralnych niż wspólnota wierzących. Dziękujemy także służbom porządkowym. Kościół chce pozostać otwarty dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich przynależności w życiu społecznym i politycznym.

Przeżywamy jednocześnie bardzo trudny czas obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. To ogromne wyzwanie dla nas wszystkich. W imię troski o bezpieczeństwo i zdrowie niezmiennie apelujemy o solidarność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Wyrażamy wdzięczność wszystkim służbom medycznym za ich pracę i heroiczne poświęcenie.

Prosimy również wszystkich wierzących o post, jałmużnę i modlitwę o pokój społeczny, w intencji ochrony życia, zakończenia trwającego kryzysu, a także o ustanie rozwijającej się pandemii. Przekazujemy tekst modlitwy przygotowanej na ten czas.

Wszystkim rodakom z serca błogosławimy


Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

- Polityków i uczestników debaty społecznej wezwali do przeanalizowania przyczyn zaistniałej sytuacji, szukania dróg wyjścia z w duchu prawdy i dobra wspólnego bez instrumentalizowania spraw wiary i Kościoła. Biskupi poprosili również wszystkich wierzących o post, jałmużnę i modlitwę o pokój społeczny - powiedział.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty