Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: prezydent.pl
źródło: prezydent.pl
Zwiększanie mocy produkcyjnych szczepionek przeciwko COVID-19, nowe mutacje wirusa, paszporty szczepień - to tematy rozpoczynającego się w czwartek po południu wideoszczytu.
Przywódcy 27 krajów mają także rozmawiać o ograniczeniach wprowadzanych przez unijne kraje w związku z koronawirusem.

Przewodniczący Rady Europejskiej, który zwołał wideoszczyt podkreślił, że stabilność dostaw szczepionek do Unii jest obecnie kluczowa i konieczne jest zwiększenie mocy produkcyjnych zwłaszcza w związku z nowymi mutacjami.

- Największym wyzwaniem przed którym stoimy to przyspieszenie dostaw, tak by kraje członkowskie mogły realizować swoje kampanie szczepień. Dlatego priorytetem powinno być zwiększenie produkcji, by umowy zostały dotrzymane - mówił przed kilkoma dniami Charles Michel.

Przywódcy mają też rozmawiać na temat paszportów szczepień, ich uznawania i wykorzystywania w całej Unii.

Ograniczenia wprowadzane w związku z koronawirusem i zamykane granice przez państwa członkowskie to kolejny temat wideoszczytu.

- Wyzwaniem jest utrzymanie równowagi między ograniczeniami dotyczącymi podróży a funkcjonowaniem jednolitego rynku - powiedział wczoraj jeden z wysokich rangą urzędników.

Wideoszczyt na temat koronawirusa ma się zakończyć w czwartek. W piątek od rana zaplanowano drugą wideokonferencję na temat bezpieczeństwa i obrony oraz południowego sąsiedztwa. Do europejskich przywódców dołączy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, by rozmawiać o współpracy Unii z Sojuszem Północnoatlantyckim. Zaplanowano również dyskusję na temat cyberataków i zagrożeń hybrydowych.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty