Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Półwysep Krymski. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Półwysep Krymski. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Koncentracja rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą i na nielegalnie zaanektowanym Krymie, a także pogarszający się stan Aleksieja Nawalnego to tematy poniedziałkowej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów.
Szefowie dyplomacji mają też rozmawiać na temat planowanego przez Rosję ograniczenia żeglugi przez Cieśninę Kerczeńską łączącą Morze Czarne z Azowskim.

Unia Europejska od kilkunastu dni apeluje do Rosji, by powstrzymała się od działań, które doprowadzą do dalszej eskalacji konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy.

- Kraje członkowskie i unijne instytucje uważnie śledzą wydarzenia i są poważnie zaniepokojone pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa na wschodzie Ukrainy i ruchami wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą i na nielegalnie zaanektowanym Krymie - mówił kilka dni temu rzecznik Komisji Europejskiej, Peter Stano.

Unia negatywnie ocenia też planowano ograniczenie żeglugi morskiej przez Cieśninę Kerczeńską, co doprowadzi do paraliżu połączeń z ukraińskimi portami.

W poniedziałek w unijnej naradzie ministerialnej weźmie udział szef ukraińskiej dyplomacji, Dmytro Kułeba, który ma poinformować o sytuacji w kraju. Podczas dyskusji zostanie zapewne podniesiony temat sankcji wobec Rosji.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia informowała przed kilkoma dniami, że Polska zaproponowała rozszerzenie restrykcji. Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że ten wniosek poparło kilka krajów - Litwa, Łotwa i Estonia, Dnia, Szwecja, Chorwacja i Rumunia.

W niedzielę szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell poinformował, że jednym z tematów narady ministerialnej będzie także pogarszający się stan zdrowia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, który przebywa w kolonii karnej. Jego lekarze alarmują, że stan jest krytyczny. Unia Europejska zaapelowała do Rosji o natychmiastowy dostęp lekarzy, do których Aleksiej Nawalny ma zaufanie.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty