Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Premier Mateusz Morawiecki apelował o przyjęcie ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy. źródło: https://twitter.com/KancelariaSejmu
Premier Mateusz Morawiecki apelował o przyjęcie ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy. źródło: https://twitter.com/KancelariaSejmu
Jedynym punktem w porządku obrad jest II czytanie projektu ustawy dotyczącego ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy, który dotyczy zwiększenia zasobów własnych Unii Europejskiej.
Ma on posłużyć do odnowienia i pobudzenia europejskiej gospodarki po pandemii koronawirusa. Sejmowe komisje rekomendują jego przyjęcie bez poprawek.

Premier Mateusz Morawiecki apelował o przyjęcie ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy. Zakłada on rozdysponowanie do państw członkowskich Wspólnoty 672,5 miliarda euro w formie zarówno dotacji, jak i pożyczek.

Szef rządu powiedział, że fundusz przyczyni się do rozwoju Polski.

Podkreślił, że są to środki, które mają pomóc polskim szpitalom, szkołom czy w rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej. Dodał, że pieniądze te będą odgrywały ogromną rolę w rozwoju cywilizacyjnym Polski.

Podczas debaty poparcie dla projektu zadeklarowało Prawo i Sprawiedliwość. Poseł PiS Henryk Kowalczyk podkreślał, że premier Mateusz Morawiecki wynegocjował dla Polski w nowej perspektywie unijne znakomite warunki finansowe.

Poprawki do projektu złożył klub Koalicji Obywatelskiej. Lider PO Borys Budka mówił, że jego klub domaga się tego, aby 40 procent środków z Funduszu Odbudowy trafiło do dyspozycji polskich samorządów. Budka zapowiedział, że jeśli poprawki nie zostaną przyjęte, to jego klub wstrzyma się od głosu.

Poparcie dla projektu deklaruje Lewica. Poseł klubu Adrian Zandeberg mówił, że wprowadzenie Funduszu Odbudowy pogłębi integracją europejską.

Na wstępie obrad posłowie chwilą ciszy uczcili pamięć zmarłego niedawno Bronisława Cieślaka, aktora, dziennikarza oraz posła III i IV kadencji. Następnie ślubowanie poselskie złożyła Anna Wojciechowska, która objęła mandat poselski po niedawno zmarłej Annie Wasilewskiej z Koalicji Obywatelskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty