Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Od poniedziałku zacznie się rejestracja nastolatków powyżej 16. roku życia na szczepienia przeciwko Covid-19.
Na stronie internetowej www.gov.pl/web/szczepimysie jest już dostępny kwestionariusz "wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw Covid-19".

Ministerstwo zachęca do wcześniejszego pobrania formularza i podpisania go przez opiekuna prawnego nastolatka. Jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, to otrzyma go do wypełnienia w Punkcie Szczepień. Jednak wówczas osoba niepełnoletnia będzie musiała przyjść na szczepienie z opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na udzielenie świadczenia.

W przypadku szczepienia osoby, która ukończyła 16. rok życia, wymagany jest również na kwestionariuszu podpis wyrażający zgodę na wykonanie szczepienia przeciw Covid-19. Odpowiedzi na pytania z kwestionariusza pozwolą personelowi kwalifikującemu do szczepienia zdecydować, czy danej osobie można je wykonać. Osoba kwalifikująca może zadać dodatkowe pytania. W przypadku niejasności należy poprosić o wyjaśnienie pracownika medycznego kwalifikującego lub realizującego szczepienie.

Ministerstwo informuje ponadto, że od poniedziałku 17 maja, gdy rozpocznie się rejestracja nastolatków powyżej 16. roku życia, wszystkie osoby z odpowiednich roczników będą miały automatycznie wystawione e-skierowanie do szczepienia. Otrzymają je wszyscy, którzy ukończyli lub ukończą 16. rok życia w bieżącym roku. E-skierowania będą wystawiane w odstępach tygodniowych po fakcie ukończenia 16. roku życia.

Obecnie tylko szczepionka Comirnaty firmy Pfizer ma aprobatę Europejskiej Agencji Leków do stosowania u osób w wieku 16 lat i starszych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty