Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Francuski koncern Sanofi ogłosił, że wyprodukuje szczepionkę przeciwko Covid-19 przed końcem roku.
Firma farmaceutyczna opublikowała w poniedziałek wyniki drugiej fazy testów preparatu opracowanego we współpracy z brytyjskim laboratorium GSK. Wynika z nich, że szczepionka francuskiej firmy zapewnia wysoką ochronę przeciwko koronawirusowi.

Prezes koncernu Sanofi we Francji Olivier Bogillot poinformował, że druga faza testów szczepionki dała „bardzo obiecujące wyniki”. Skuteczność preparatu sięga od 95 do 100 procent po podaniu dwóch dawek, niezależnie od wieku pacjenta. Trzecia faza testów rozpocznie się za kilka tygodni. Jednym z jej celów będzie sprawdzenie skuteczności preparatu przeciwko południowoafrykańskiej odmianie koronawirusa. Jednocześnie francuski koncern rozpocznie masową produkcję szczepionki, aby mogła ona trafić do obrotu jak najszybciej po zakończeniu ostatnich badań klinicznych.

Prezes Sanofi tłumaczył, że preparat francuskiego laboratorium wykorzystuje technologię tak zwanego „rekombinowanego białka z adiuwantem” - używaną od lat przy produkcji szczepionek przeciwko grypie. - To szczepionka, którą można przechowywać w lodówce w temperaturze od 2 do 8 stopni, czyli jest łatwiejsza w użyciu. Mega centra szczepień nie są potrzebne, bo będzie można otrzymać zastrzyk u lekarza czy w aptece. Szczepionka jest bardziej praktyczna niż te obecne - tłumaczył Olivier Bogillot na antenie radia Europe1.

Firma Sanofi poinformowała również, że prowadzi prace nad inną szczepionką przeciwko Covid-19 wykorzystującą technologię RNA.
Relacja Stefana Foltzera (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty