Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Czechy. Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Czechy. Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Czechy spodziewają się osiągnięcia porozumienia z Polską w sprawie kopalni Turów w ciągu dwóch-trzech tygodni - przekazał wiceminister spraw zagranicznych Czech Martin Smolek.
W tym czasie Czesi nie będą domagać się egzekwowania zaproponowanych kar, a strona polska będzie mogła odnieść się do ich wniosku. Działania czeskiego rządu skrytykował czeski Greenpeace, który oczekuje twardej postawy wobec Polski.

W poniedziałek strona czeska zwróciła się do TSUE o nałożenie kar na Polskę za niezastosowanie się do decyzji Trybunału, który nakazał wstrzymanie wydobycia w Turowie do czasu wydania wyroku lub osiągnięcia porozumienia z Czechami. Czeska propozycja mówi o 5 milionach euro kary za każdy dzień wydobycia.

Czeski wiceminister spraw zagranicznych Martin Smolek przekazał, że zanim Czesi zaczną domagać się płacenia kar, które miałyby trafiać do budżetu Unii Europejskiej, Polska będzie miała dwa-trzy tygodnie na polubowne zakończenie sporu.

- Tyle czasu potrzebujemy na wypracowanie porozumienia. Jeśli Polska pospieszy się, nie będzie musiała zapłacić żadnej kary - powiedział wiceminister podczas posiedzenia parlamentarnej komisji ds. środowiska.

Czesi oczekują od strony polskiej między innymi sfinansowania budowy ujęć wody oraz infrastruktury chroniącej przed negatywnymi skutkami wydobycia. Chcą też mieć dostęp do informacji o bieżącej działalności przygranicznej kopalni.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty