Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezydent Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP/Archiwum
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP/Archiwum
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że rozerwanie polsko-niemieckich relacji gospodarczych oznaczałoby niewyobrażalny kryzys dla obu państw. Współpraca gospodarcza była jednym z głównych tematów spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera.
Po zakończeniu rozmów Andrzej Duda wyraził nadzieję, że współpraca między naszymi krajami w przyszłości będzie pogłębiana.

Prezydenci rozmawiali także o sprawach, których nie udało się zrealizować w ostatnich 30 latach.

- To kwestia polskiego szkolnictwa w Niemczech i tego, aby były odpowiednie fundusze ze strony niemieckiej na ten cel. Mówiliśmy także o kwestii Domu Polskiego, który mamy nadzieję, że wkrótce zostanie zrealizowany. Mówiliśmy także o symbolicznej, ale bardzo ważnej sprawie Pomnika Polskich Ofiar Drugiej Wojny Światowej w Berlinie. Wierzę w to, że będziemy mogli wraz z Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec, ten pomnik w niedalekiej przyszłości odsłonić - mówi Duda.

Prezydent Andrzej Duda podczas oświadczenia w Pałacu Prezydenckim powiedział, że polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy miał przełomowy charakter w naszej historii. Prezydent wyraził zadowolenie z faktu, że prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przebywa z wizytą w Warszawie w dokładnie 30. rocznicę podpisania tego dokumentu.

Prezydent Niemiec zwrócił uwagę, że podpisany 30 lat temu traktat otwierał nowy rozdział w polsko - niemieckich stosunków, Frank Walter Steinmeier nazwał go rozdziałem nadziei. Prezydent Niemiec zaznaczył również, że będzie poruszać między innymi kwestię nauki języka Polskiego w rozmowach z poszczególnymi landami.
- Wierzę w to, że będziemy mogli wraz Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec, ten pomnik w niedalekiej przyszłości odsłonić - mówi Duda.
Relacja Przemysława Lisa [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty