Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Premier Mateusz Morawiecki. źródło: premier.gov.pl.
Premier Mateusz Morawiecki. źródło: premier.gov.pl.
Premier Mateusz Morawiecki przed szczytem Rady Europejskiej powiedział, że tylko zmiana polityki Rosji wobec sąsiadów umożliwi dyskusję o zbliżeniu Unii Europejskiej i Rosji.
Według unijnych dyplomatów Francja i Niemcy zaproponowały poprawki do wniosków na rozpoczynający się w czwartek dwudniowy szczyt w Brukseli, które łagodzą wymowę dokumentu. To wywołuje opór części krajów, w tym Polski.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że tylko zdecydowana zmiana polityki rosyjskiej wobec sąsiadów oraz deeskalacja konfliktu na Ukrainie może w przyszłości umożliwić takie rozmowy. Na razie nie ma na to zgody.

- Tylko wycofanie się Rosji z agresywnej polityki wobec swoich sąsiadów oraz z agresywnej polityki wobec państw Unii Europejskiej, w szczególności wobec Polski, może stanowić podstawę do otwarcia szerszego dialogu - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył także, że Wspólnota - ze względu na interesy kilku państw - nie może zapominać o realnych działaniach Rosji wobec innych członków Unii Europejskiej.

- Nie można wybierać sobie z tematów, które są dla jednego z państw członkowskich istotniejsze a zapominać o fundamentalnych problemach związanych z polityką Federacji Rosyjskiej wobec sąsiadów - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W projekcie wniosków na szczyt, który zaproponowały Francja i Niemcy, napisano, że współpraca Unii z Rosją mogłaby objąć takie obszary jak walkę z terroryzmem, z COVID-19, klimat, energię, czy umowę nuklearną z Iranem. Dyskusja na ten temat ma rozpocząć się wieczorem. Wtedy także przywódcy unijnych państw mają rozmawiać o atakach cybernetycznych na państwa członkowskie UE, w tym na Polskę.

Tematami szczytu są również między innymi odbudowa po pandemii, sytuacja na Białorusi oraz stosunki z Turcją.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty