Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / United States Mission Geneva
Fot. www.wikipedia.org / United States Mission Geneva
Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o wstrzymanie się z podawaniem trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi co najmniej do końca września.
Szef WHO argumentuje, że w wielu ubogich krajach większość mieszkańców nadal nie została zaszczepiona.

Podczas wideokonferencji prasowej szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił, że do tej pory na całym świecie podano około 4 miliardów dawek szczepionek. Około 80 procent otrzymały osoby z bogatych krajów. Argumentował, że w pierwszej kolejności preparaty powinny dostać osoby, które nie zostały jeszcze zaszczepione.

- Rozumiem troskę wszystkich rządów, by chronić swoich mieszkańców przed wariantem Delta. Nie możemy jednak zaakceptować sytuacji, kiedy to kraje, które zużyły większość światowych zapasów zużyją ich jeszcze więcej, a w tym samym czasie najbardziej narażone na wirusa osoby pozostają bez ochrony - powiedział Ghebreyesus.

W ostatnim czasie kilka krajów wprowadziło podawanie trzeciej, dodatkowej dawki szczepionki, by chronić najbardziej narażone osoby przed wariantem Delta. Jest on najbardziej jak dotąd zaraźliwą odmianą SARS-CoV-2 i w ostatnim czasie szybko się rozprzestrzenia. Według WHO, wariant Delta jest już obecny w 132 krajach.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 4 miliony i 251 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to ponad 200 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty