Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie pilnego rządowego projektu ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Przepisami zajmują się dwie połączone komisje - administracji i spraw wewnętrznych oraz obrony narodowej.
Projekt uzasadnił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Przedstawiciel rządu wyjaśnił, że podstawowym celem przedsięwzięcia jest skuteczne zabezpieczenie granicy państwowej z Białorusią przed próbami jej nielegalnego przekraczania.

- Przygotowanie i realizacja inwestycji polegającej na budowie bariery, którą będą stanowić urządzenia budowlane wraz z instalacjami oraz infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną i telekomunikacyjną - mówił Maciej Wąsik.

Wiceszef MSWiA powiedział, że od początku bieżącego roku do końca września Straż Graniczna zapobiegła ponad dziewięciu tysiącom prób nielegalnego przekroczenia granicy.

- Z czego osiem tysięcy takich prób podjęto w dwóch ostatnich miesiącach. Przekraczającymi granicę państwową byli najczęściej obywatele Iraku, Afganistanu, Syrii, Rosji, Somalii, Tadżykistanu, Iranu i Turcji - wymienił wiceminister spraw wewnętrznych.

Wiceminister Wąsik przypomniał, że w ostatnich tygodniach na fragmentach polsko-białoruskiej granicy ułożono spiralne zasieki z drutu ostrzowego, które okazały się niewystarczającym zabezpieczeniem.

- Wskazane powyżej okoliczności wymuszają podejmowanie niezwłocznie kolejnych przedsięwzięć, koniecznych, aby zapewnić ochronę granicy państwowej. Korzystając z doświadczeń innych państw europejskich, które obecnie lub we wcześniejszych okresach zmagały się z nielegalną emigracją - między innymi Grecji, Hiszpanii, Słowenii czy Węgier - należy stwierdzić, że sprawdzonym i pewnym rozwiązaniem może być budowa na granicy państwowej płotów i ogrodzeń - dodał wiceminister spraw wewnętrznych na posiedzeniu połączonych komisji sejmowych.

We wtorek projekt został przyjęty przez rząd w trybie obiegowym i tego samego dnia wpłynął do Sejmu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty