Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / JolEnka (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / JolEnka (CC0 domena publiczna)
Światowa Organizacja Zdrowia powołała specjalny zespół do spraw patogenów. WHO twierdzi, że może to być ostatnia szansa na rzetelne zbadanie początków wirusa SARS-CoV-2, zwanego też koronawirusem.
Powołany przez WHO zespół ma zajmować się wszystkimi niebezpiecznymi wirusami na świecie. "26 ekspertów zostało wybranych spośród 700 zgłoszeń. Wybraliśmy najlepszych ekspertów w wielu dziedzinach. Pod uwagę braliśmy też zróżnicowanie geograficzne i płciowe" - mówi szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.

WHO uważa, że zespół jest ostatnią szansą na zdobycie informacji o pochodzeniu koronawirusa. Przed kilkoma miesiącami eksperci organizacji byli w chińskim Wuhan, gdzie niemal dwa lata temu pojawił się patogen. Specjaliści nie dostali jednak od Chin wszystkich niezbędnych danych.

Przypuszcza się, że wirus przeszedł na człowieka z nietoperzy na targu w Wuhan. Nie jest jednak wykluczone, że patogen mógł zostać sztucznie wyprodukowany w chińskim laboratorium. Chiny odrzucają taką teorię, ale nie chcą pozwolić na szczegółowe badania w tej sprawie.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 4 miliony i 869 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 238 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
Relacja Wojciecha Cegielskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty