Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Granica polsko-białoruska w okolicach wsi Usnarz Górny. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Granica_polsko-bia%C5%82oruska.
Granica polsko-białoruska w okolicach wsi Usnarz Górny. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Granica_polsko-bia%C5%82oruska.
Sejm uchwalił specustawę w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. Dokument przewiduje, że będzie to solidna i wysoka zapora wyposażona w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Ustawę poparło 274 posłów, 174 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński mówi, że zapora skutecznie zabezpieczy granicę z Białorusią przed próbami jej nielegalnego przekraczania. W jego ocenie obecna zapora jest zbyt łatwa do przekroczenia, dlatego należy zastąpić ją solidniejszą.

Projekt poparło również Polskie Stronnictwo Ludowe. Poseł ludowców Krzysztof Paszyk krytykuje jednak koszt realizacji inwestycji. W jego ocenie są one zbyt wysokie. Zdaniem posła PSL premier powinien zawnioskować o posiedzenie Rady Europejskiej, aby część tej kwoty pozyskać z Unii Europejskiej.

Na granicy polsko-białoruskiej powstanie bariera, którą będą stanowić urządzenia budowlane wraz z instalacjami i infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną oraz telekomunikacyjną.

Ze względów bezpieczeństwa szczegóły techniczne inwestycji są niejawne. Ustawa ma przyspieszyć proces administracyjny związany z budową. Jej całkowity koszt oszacowano na 1 miliard 615 milionów złotych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty