Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Wilno, stolica Litwy. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Wilno, stolica Litwy. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Litwa skieruje więcej żołnierzy na granicę z Białorusią. Władze w Wilnie uzasadniają, że jest to reakcja na zwiększającą się liczbę prób nielegalnego dostania się imigrantów do kraju.
Na litewsko-białoruską granicę jeszcze w lipcu do pomocy zostało skierowanych 260 żołnierzy Wojska Litewskiego. Litewskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że w ciągu doby siły te zostaną zwiększone o kolejnych 64 żołnierzy.

Szefowa MSW Agne Bilotaite zaznaczyła, że trzeba być przygotowanemu na najgorsze scenariusze.

- Dopóki granica z Białorusią nie zostanie w pełni wyposażona w systemy monitorujące i nie została zbudowała fizyczna bariera, trzeba wzmocnić na niej kontrole - oświadczyła minister, cytowana w komunikacie resortu.

W sierpniu Wilno zdecydowało, że na granicy powstanie ogrodzenie o długości ponad pięciuset kilometrów. Decyzje te związane są z tym, że od stycznia na Litwę nielegalnie dostało się ponad 4100 migrantów.

Zdecydowana większość z nich to obywatele Iraku, którzy legalnie przylecieli do Mińska. W próby ich przerzutu przez granice zaangażowane są służby reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Od ponad dwóch miesięcy litewska straż graniczna nie dopuszcza do tego, aby migranci mogli nielegalnie wejść na terytorium kraju. Ostatniej doby odnotowano blisko czterdzieści takich prób, a w całym ubiegłym tygodniu - ponad 120.
Relacja Kamila Zalewskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty