Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Fot. © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Pierwsza nitka rurociągu Nord Stream 2 jest gotowa do transportu gazu - poinformowało konsorcjum zarządzające projektem.
Z komunikatu wynika, że do rurociągu wtłoczono 177 milionów metrów sześciennych gazu technicznego, wytwarzając ciśnienie 103 barów, co pozwala na rozpoczęcie tłoczenia właściwego surowca. Rosyjski koncern Gazprom, który jest głównym udziałowcem konsorcjum Nord Stream AG, planuje jeszcze w tym roku uruchomienie pierwszej nitki gazociągu.

Nowym rurociągiem miałoby popłynąć z Rosji do Niemiec około 6 miliardów metrów sześciennych surowca. Radio Echo Moskwy zwraca uwagę, że Nord Stream 2 nie ma jeszcze kompletu certyfikatów, aby można było włączyć rurociąg do eksploatacji. Według rozgłośni procedura może potrwać do wiosny przyszłego roku.

Przeciwko budowie i uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2 jest Polska oraz część krajów Unii Europejskiej. Polscy eksperci tłumaczą, że zagraża on bezpieczeństwu europejskiego rynku energetycznego.

Część posłów Parlamentu Europejskiego, w tym przedstawiciele Polski ostrzegają, że obecne kłopoty z dostawami rosyjskiego gazu i windowanie cen surowca, to element szantażu jaki Moskwa stosuje wobec krajów Unii Europejskiej, aby wymóc jak najszybsze uruchomienie Nord Stream 2.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty