Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Po spotkaniu z premierami landów kanclerz Angela Merkel i jej następca Olaf Scholz poinformowali o zaostrzeniu restrykcji dla osób niezaszczepionych na koronawirusa.
Nowe zasady mają przełamać czwartą falę pandemii i obowiązują niezależnie od liczby zakażeń czy wskaźnika zachorowalności.

Kanclerz Angela Merkel zaznaczyła, że w niektórych szpitalach zaczyna brakować wolnych łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

- Musimy się zdobyć na akt narodowej solidarności. Szpitale zbliżają się właśnie do granic swoich pojemności i wymagają odciążenia - powiedziała.

Wprowadzona w kilku landach zasada "2G" ma od teraz obowiązywać w całych Niemczech. Oznacza to, że dostęp do kin, restauracji, siłowni czy salonów fryzjerskich mają jedynie osoby z certyfikatem szczepień lub zaświadczeniem o przebyciu choroby. W transporcie lokalnym i dalekobieżnym wystarczy ujemny wynik testu na koronawirusa.

Nowe przepisy obejmują także handel detaliczny, choć nie dotyczą sklepów pierwszej potrzeby. Natomiast wszędzie tam, gdzie wskaźnik zachorowalności przekroczy poziom 350 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, zostaną zamknięte bary i dyskoteki. Osoby niezaszczepione muszą też ograniczyć kontakty społeczne. Wyjęte spod tych regulacji są dzieci do 14. roku życia.

Zaostrzone restrykcje będą obowiązywać do lutego 2022 roku. W czwartek wykryto w Niemczech około 73 tysięcy nowych przypadków koronawirusa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty