Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Antony Blinken. źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Antony_Blinken
Antony Blinken. źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Antony_Blinken
W pisemnej odpowiedzi przekazanej przez Stany Zjednoczone władzom w Moskwie nie ma żadnych ustępstw w sprawie Ukrainy - powiedział sekretarz stanu USA, Antony Blinken.
Szef amerykańskiej dyplomacji podtrzymał wcześniejsze stanowisko w sprawie polityki otwartych drzwi NATO i obecności wojskowej Paktu w Europie Wschodniej.

Pisemną odpowiedź USA na postulaty Rosji przekazał władzom na Kremlu amerykański ambasador w Moskwie, John Sullivan. Dokument nie zostanie ujawniony, choć poznają go przedstawiciele obu partii w Kongresie. Sekretarz stanu USA zapewnił jednak, że amerykańska odpowiedź jest zgodna z publicznymi deklaracjami.

- Bez wchodzenia w szczegóły dokumentu mogę powiedzieć, że zawiera on to, co mówimy od tygodni i od lat, że pozostaniemy wierni polityce otwartych drzwi do NATO - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

Blinken dodał, że choć USA nie ustąpią w takich kwestiach jak prawo do przystąpienia do NATO czy obecność wojskowa na wschodniej flance, to dokument zawiera poważną ofertę dyplomatyczną.

- W ostatnim tygodniu wyostrzyliśmy wybór, przed którym stoi Rosja: pokazaliśmy drogę dyplomatyczną, ale ostrzegliśmy przed poważnymi konsekwencjami potencjalnej agresji. Zwiększyliśmy wsparcie militarne i ekonomiczne Ukrainy. Jesteśmy zjednoczeni z naszymi sojusznikami - zaznaczył.

Blinken dodał, że wybór dalszej drogi należy teraz do Rosji.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty