Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Stambuł. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Stambuł. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Turcja zaoferowała przeprowadzenie ewakuacji drogą morską Ukraińców ukrywających się w hucie Azowstal w Mariupolu - poinformował rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.
Ibrahim Kalin powiedział Reuterowi, że propozycja została przedstawiona dwa tygodnie temu prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu i wciąż "pozostaje na stole", choć Rosja nie wyraziła na nią zgody. Plan zakładał, że ukrywający się w zakładzie byliby przewiezieni do portu w Berdiańsku. Następnie turecki statek zabrałby ich przez Morze Czarne do Stambułu.

- Jeśli można byłoby to zrobić w ten sposób, cieszylibyśmy się z możliwości zrobienia tego. Jesteśmy gotowi do działania - zadeklarował Ibrahim Kalin. - Nasz statek jest gotowy do wypłynięcia i przywiezienia rannych żołnierzy i cywilów do Turcji - dodał rzecznik tureckiego prezydenta.

Mariupol w obwodzie donieckim, w wyniku serii ataków, został niemal całkowicie przejęty przez Rosję. Miejscowe zakłady Azowstal to ostatni punkt oporu, w którym do niedawna ukrywało się wielu cywilów. Od tego czasu kilkakrotnie przeprowadzano ewakuację. Obecnie miejsca bronią żołnierze pułku Azow.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty